Trwa ładowanie...
dmf3857

Polska sprzedaje 10-letnie euroobligacje za 1 mld euro - MF (aktl.)

(dochodzą szczegóły dot. transakcji i tło)


12.6.Warszawa(PAP) - Polska sprzedaje 10-letnie euroobligacje za 1 mld euro. Trwa przyjmowanie zapisów - poinformował...

dmf3857
dmf3857

(dochodzą szczegóły dot. transakcji i tło)

12.6.Warszawa(PAP) - Polska sprzedaje 10-letnie euroobligacje za 1 mld euro. Trwa przyjmowanie zapisów - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa.

"Podpisaliśmy umowę z trzema bankami na zorganizowanie emisji obligacji denominowanych w euro. Są to papiery 10-letnie. Rozpoczęliśmy przyjmowanie zapisów" - powiedział PAP Marczak.

"Organizatorzy zbierają już konkretne oferty. Emisja jest w toku. Będzie to emisja benchmarkowa o wartości 1 mld euro. To, czy uda nam się osiągnąć więcej jest uzależnione od warunków rynkowych i od wyceny" - dodał Marczak.

dmf3857

Zdaniem Marczaka transakcja powinna zakończyć się w tym tygodniu. Agentami emisji są ABN Amro Holding NV, Citigroup Inc. oraz HSBC Holdings Plc.

Resort finansów zwlekał dotychczas z emisją euroobligacji ze względu na niekorzystne warunki rynkowe.

Agencja Bloomberg powołując się na bank zaangażowany w transakcję podała, że obligacje mogą zostać wycenione na 60-65 pkt bazowych powyżej benchmarkowej średniej stopy swap.

W tym tygodniu MF poinformowało, że uplasowało obligacje 30-letnie nominowane w jenach japońskich o wartości nominalnej 25 mld JPY. Wyceniono je na 65 punktów bazowych powyżej 30-letniej stopy swapowej dla jena japońskiego, co odpowiada rentowności 3,30 proc. w skali roku.

Ostatni raz Polska uplasowała na rynku 15-letnie euroobligacje za 1,5 mld euro o kuponie 4,5 proc. w styczniu 2007 roku. Obligacje wyceniono na 18 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej. Rentowność na poziomie 4,528 procent jest o 38,8 punktów bazowych wyższa od rentowności francuskich obligacji skarbowych o zbliżonym terminie zapadalności (OAT 2021). (PAP)

mach/ asa/

dmf3857
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmf3857