Polska w 2010 roku nie przekroczy progu 55‑proc. PKB długu publicznego - Boni

24.05. Warszawa (PAP) - Polska w tym roku nie przekroczy progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Najważniejszym wyzwaniem jest stabilizowanie finansów publicznych oraz...

24.05. Warszawa (PAP) - Polska w tym roku nie przekroczy progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Najważniejszym wyzwaniem jest stabilizowanie finansów publicznych oraz dalszy rozwój kraju - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Michał Boni szef doradców premiera.

"Nie grozi nam w tym roku przekroczenie progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Żadne prognozy tego nie pokazują. A po to, by nie dostać się pod topór tych 55 proc., potrzebna nam jest właśnie reguła wydatkowa i wskazane działania" - powiedział.

Zdaniem Boniego, zakładając w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 proc.PKB, dałoby to około 10-14 mld zł dodatkowych dochodów powyżej inflacji.

"Jak w 2003 roku wzrost gospodarczy był na poziomie 3,8 proc., to dochody podatkowe (bez CIT, gdzie były zmiany stawek) wzrosły realnie o 5,7 proc., co w dzisiejszych warunkach dawałoby ok. 10-14 mld zł dodatkowych dochodów powyżej inflacji. (M.in. oprócz wprowadzenia reguły wydatkowej - PAP) potrzebne są też zmiany w różnych ustawach, które pozwoliłyby na trzymanie środków agencji i funduszy na koncie budżetu państwa. To poprawi nam płynność budżetu i może zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o 10-14 mld zł" - powiedział gazecie.

"Kolejna rzecz to są oszczędności, które przyniesie nam stworzenie administracyjnego centrum usług wspólnych, szacowane na kilka miliardów złotych. To już daje zgrubny wynik bilansowania się budżetu o 25-30 mld zł" - dodał.

Boni uważa, że w tej chwili najważniejsze jest stabilizowanie finansów oraz dalszy rozwój kraju.

"Dla Polski najważniejszym jest dziś wyzwaniem połączenie ze sobą realizacji dwóch celów: ustabilizowania finansów publicznych, czyli zmniejszenie zagrożenia związanego z zadłużeniem, oraz dalszego rozwoju kraju" - dodał. (PAP)

kba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansepkbboni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)