Trwa ładowanie...

Polska wybuduje wielki tunel?!

Polskie firmy walczą o kontrakt na budowę elementów podmorskiego tunelu łączącego Niemcy z Danią. Jest realna szansa, by ten gigantyczny projekt stał się naszym udziałem - donosi "Puls Biznesu".

Polska wybuduje wielki tunel?!Źródło: AFP, fot: Fabrice Coffrini
dklkmss
dklkmss

Duńczycy mają już listę miejsc, gdzie mogłyby być przygotowywane elementy konstrukcji - informuje gazeta. Wśród nich są polskie: Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście. Kandydatami do udziału w projekcie są m.in. Port Północny, stocznia Gryfia oraz firmy, które kupiły majątek Stoczni Gdynia.

Na drodze do realizacji kontraktu może stanąć silna konkurencja. Rywalizują z nami m.in. niemiecki Rostock i szwedzkie Malmoe. O tym, kto wybuduje tunel, powinniśmy dowiedzieć się jeszcze w tym roku. Taki kontrakt miałby ogromne znaczenie, pomógłby m.in. restrukturyzowanej stoczni Gryfia, przy budowie elementów w zachodniopomorskim z pewnością byłby potrzebny partner, m.in. z firmy działającej na majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa.

Na razie trwa projektowanie tunelu. Nie będzie on drążony. Jego elementy zostaną zatopione. Tunel ma powstać w latach 2013-2015. Wartość projektu według wstępnych szacunków to 5 mld EUR.
jk - wp.pl / "Puls Biznesu"

dklkmss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklkmss