Trwa ładowanie...

Polska zajęła trzecie miejsce w Europie pod względem nowo utworzonych miejsc pracy

Inwestorzy zagraniczni nadal postrzegają Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto Polska obroniła 3. miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (BIZ).

Polska zajęła trzecie miejsce w Europie pod względem nowo utworzonych miejsc pracyŹródło: © tashatuvango - Fotolia.com
dxg07l0
dxg07l0

Inwestorzy zagraniczni dalej postrzegają Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu "Atrakcyjność Inwestycyjna Europy" przygotowanego przez Ernst & Young (EY).

  1. edycja raportu została zaprezentowana w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. EY wyliczył, że Polska zajmuje trzecie miejsce na kontynencie pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym.

- Cieszymy się, że tak prestiżowy raport docenia dobrą kondycję polskiej gospodarki. Powodem do dumy jest dla nas fakt, że Polska utrzymała swoją pozycję najatrakcyjniejszej lokacji w tej części Europy - skomentowała podsekretarz stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w MSZ Katarzyna Kacperczyk. - Bezpośrednie inwestycje zagraniczne to nie tylko statystyka, ale także motor napędowy gospodarki i - przede wszystkim - realne korzyści dla społeczeństwa - dodała.

Jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną w naszej części kontynentu za nami uplasowały się Czechy i Rumunia. Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację dla nowych projektów wskazało 31 proc. badanych, Czechy - 11 proc., Rumunię - 9 proc.

dxg07l0

W Europie Zachodniej najwyżej oceniane są Niemcy – najbardziej atrakcyjne w opinii 40 proc. badanych. Za nimi znaleźli się Brytyjczycy (22 proc.) i Francuzi (11 proc.).

W swoich ocenach badani brali pod uwagę wizerunek, poziom zaufania, postrzeganie danego kraju i jego możliwości w zakresie zapewnienia korzystnych warunków dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Polska przyciąga inwestycje

Jak podkreśla EY, w 2013 roku Polska przyciągnęła 107 nowych inwestycji, co dało nam dziesiąte miejsce w Europie. Pod względem liczby nowych projektów odnotowaliśmy spadek z pozycji siódmej. Natomiast pod względem nowo utworzonych miejsc pracy utrzymaliśmy trzecią lokatę na Starym Kontynencie, plasując się za Wielką Brytanią i Francją.

W sumie w 2013 r. dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym w Polsce zatrudnienie znalazły 13 862 osoby, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Autorzy raportu odnotowują, że podczas gdy inwestorzy lokowali w Polsce pracochłonne projekty, w skali całej Europy zatrudnienie wykreowane przez inwestycje bezpośrednie spadło o 2 proc.

dxg07l0

EY zauważył, że Polska przyciągała największe, zaraz po Serbii, projekty inwestycyjne. Średnio dzięki jednej zagranicznej inwestycji w naszym kraju powstawało 130 miejsc pracy. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej i drugi w Europie właśnie po Serbii (ponad 190 miejsc pracy na projekt). W sumie ponad połowę inwestycji stanowiły projekty z branży przemysłowej – głównie z sektora motoryzacyjnego i tworzyw sztucznych.

Z części badania poświęconej postrzeganiu przez inwestorów poszczególnych regionów świata wynika, że Europa Zachodnia (45 proc. wskazań inwestorów) po raz pierwszy od lat wyprzedziła w rankingu atrakcyjności Chiny (44 proc.). Od najniższego poziomu w 2012 roku, notowania Zachodu wzrosły o 12 punktów proc. Na trzecim miejscu znalazła się Ameryka Północna (31 proc.), a tuż za nią Europa Środkowo-Wschodnia (29 proc.).

Dobre wyniki osiągamy również w innych rankingach

Polska została doceniona przez Bank Światowy. W rankingu Doing Business 2014 awansowała o kolejne 10 miejsc, zajmując 45 lokatę wśród 189 krajów i wyprzedzając m.in. Hiszpanię, Czechy oraz Luksemburg. Natomiast według UNCTAD World Investment Report 2013, Polska będzie w następnych dwóch latach 4. w Europie i 14. na świecie najbardziej atrakcyjną gospodarką.

dxg07l0

- To między innymi dzięki inwestycjom zagranicznym awansujemy w globalnych zestawieniach rynku wysokich technologii. Jeszcze w 2000 r. zajmowaliśmy 21. pozycję na świecie, a w 2013 już 14. Jest to istotny awans. Zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym Polski i udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych w kolejnych latach będzie sprzyjać dalszemu tworzeniu trwałych i lepszych miejsc pracy - podsumowała Katarzyna Kacperczyk.

Badanie ankietowe EY odbyło się na przełomie stycznia i lutego 2014.

(AS)

dxg07l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxg07l0