Polski i ukraiński biznes chcą zacieśnić współpracę gospodarczą
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i gubernator Obwodu Kijowskiego Anatolij Prysiażniuk podpisali w środę porozumienie o współpracy między tymi regionami. Dotyczy ona wymiany m.in. gospodarczej, kulturalnej i sportowej.
26.05.2010 | aktual.: 27.05.2010 06:13
Porozumienie zostało podpisane podczas 3-dniowego Ukraińsko-Polskiego Forum Gospodarczego, odbywającego się w stolicy. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Ambasady Ukrainy w Warszawie, przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Polscy inwestorzy są już obecni na ukraińskim rynku. W Obwodzie Kijowskim 53 firmy zainwestowały 100 mln dolarów - poinformował gubernator. Zapowiedział, że wkrótce odbędzie się w Kijowie forum inwestycyjne, na którym zostaną przedstawione polskim przedsiębiorcom konkretne projekty inwestycyjne.
- O współpracy z Obwodem Kijowskim dyskutowaliśmy przez kilka lat. Nie można było wcześniej podpisać umowy z powodu częstych zmian w rządzie i samorządach lokalnych - powiedział PAP Struzik. Umowa ma bardzo szeroki zakres, ale zdaniem marszałka najbardziej pożądane są wspólne inwestycje firm na Ukrainie i w Polsce.
Struzik uważa, że takie spotkanie jak forum służą wymianie informacji. A jak zauważył, kontakty gospodarcze z państwami ze Wschodu nie może być dobre, gdy nie ma przyzwolenia politycznego. - Jeżeli nastąpi zbliżenie organów reprezentujących przedsiębiorców, a także samorządów, to współpraca sama zacznie się kręcić - mówił.
Polscy przedsiębiorcy wskazywali na trudności we współpracy z Ukrainą. Można do nich zaliczyć m.in. nieprzejrzyste i niespójne przepisy, skomplikowane i niejasne procedury biurokratyczne, brak możliwości obiektywnego rozstrzygania sporów gospodarczych.
Według danych ministerstwa gospodarki, wymiana handlowa z Ukrainą w 2009 r. wyniosła ok. 4,5 mld dolarów,(z czego 3,2 mld USD stanowił polski eksport); w 2008 r. była zaś na poziomie 8,8 mld dolarów. Spadek obrotów był spowodowany kryzysem gospodarczym, a także niestabilną sytuacją polityczną na Ukrainie.
Jak podają ukraińskie źródła, w I kwartale tego roku obroty między naszymi krajami wyniosły ok. 790 mln dolarów i były o wyższe o 23 proc. niż w analogicznym okresie 2009 r.
Według ukraińskich danych statystycznych, do końca 2009 r. polskie firmy zainwestowały na Ukrainie ok. 865 mln dolarów, co daje Polsce 12 miejsce wśród inwestorów w tym kraju. Z tego 50 proc. stanowią inwestycje finansowe. Największe inwestycje w przemysł należą m.in. do firm: Barlinek, Cersanit, Sanitec-Koło, Maspex, Grupy Sobieski czy do przedsiębiorstw meblarskich; Forte, BRW, Nowy Styl.