Polski złoty coraz silniejszy
Rząd zapowiedział wczoraj dokonanie zmian w ustawie o finansach publicznych oraz nowelizację budżetu, co umocniło polskiego złotego. Poznaliśmy dane o zatrudnieniu i poziomie wynagrodzeń w Polsce. Dzisiejszy dzień będzie należał do informacji ze Stanów Zjednoczonych - rynki czekają przede wszystkim na raport szefa Rezerwy Federalnej.
17.07.2013 09:28
Wczoraj najważniejszym wydarzeniem dla polskiego złotego okazało się wystąpienie przedstawicieli polskiego rządu. Premier Tusk raczej nie zaskoczył, zawiesił próg ostrożnościowy (50%) długu publicznego do PKB na ten i przyszły rok, podniósł deficyt budżetowy o 16 mld zł oraz zmniejszył wydatki rządowe o ok. 8,6 mld zł.
Rząd wybrał rozwiązanie zmniejszające bariery bezpieczeństwa, które tylko tymczasowo mogą poprawić kondycję naszej gospodarki. Sytuacja budżetu była trudna i wymagała wprowadzenia zmian, jednak widać tutaj spóźnioną reakcję rządzących co najmniej o kilka miesięcy.
Nowelizacja budżetu była do przewidzenia przez inwestorów, jednak czekali oni na ostateczne potwierdzenie. Skutkowało to wczorajszym umocnieniem polskiego złotego, który zyskał względem wszystkich głównych walut. Fala umocnienia się rodzimej waluty trwa już trzeci dzień z rzędu, co szczególnie cieszy kredytobiorców, posiadających kredyty w obcych walutach oraz importerów.
W dniu wczorajszym poznaliśmy dane o inflacji bazowej oraz informacje na temat zatrudnienia w Polsce i poziomu wynagrodzeń. Inflacja bez cen żywności i energii w ujęciu rocznym wyniosła 0,9% (oczekiwano: 1% r/r). Zatrudnienie zmalało o 0,8% r/r, natomiast wynagrodzenia wzrosły zaledwie o 1,4% w ujęciu rocznym (oczekiwano wzrostu na poziomie 2,2% r/r).
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym znajduje się kilka istotnych publikacji. O godzinie 9:00 poznamy wartość Wskaźnika Dobrobytu wg BIEC, poprzednio odczyt to 93,1 pkt. Następnie o 14:00 poznamy dane nt. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce. Konsensus rynkowy przewiduje tutaj wzrost na poziomie 1,5% w ujęciu rocznym.
Popołudnie na rynkach będzie przebiegało pod dyktando informacji zza oceanu. O 14:30 poznamy dane o sytuacji na rynku nieruchomości w USA. Prognozy są lepsze od poprzednich odczytów – rynek oczekuje poziomów 1 mln wydanych pozwoleń na budowę domów, a także 959 tys. rozpoczętych budów.
O 16:00 Szef Fedu – Ben Bernanke przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej. Duża niepewność o dalszy los programu QE3, która objawiła się osłabieniem dolara amerykańskiego w ostatnim czasie, być może zostanie rozwiana już o 14:30, ponieważ Raport Fed zostanie opublikowany 90 min przed wystąpieniem Bernanke w Kongresie.
Dzień zakończy publikacja „Beżowej Księgi” o godzinie 20:00, czyli raportu o bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz nt. przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 11.05.2013 do 17.07.2013
Kurs EUR/PLN jeszcze kilka dnia temu znajdował się w kanale wzrostowym o dość łagodnym nachyleniu. Ze względu na silny ruch w dół przesunęliśmy na wykresie dolne ograniczenie kanału, gdyż poprzednie znajduje się na poziomie 4,2810, gdzie przebiega średniookresowa linia wsparcia zostało przebite wczoraj. Obecnie wsparciem jest poziom 4,2450 a jeżeli zostanie on przebity to są to okolice 4,2350 gdzie przebiega linia łącząca minima ostatnich tygodni oraz 50% zniesienie Fibonacciego. Linia oporu dla tej pary znajduje się w okolicach 4,3350, gdzie wyrysowaliśmy testowaną ostatnio linię łączącą maksima ostatnich tygodni.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 26.05.2013 do 17.07.2013
Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki. Kurs CHF/PLN przebił linię wsparcia będącą dolnym ograniczeniem trójkąta spadkowego, na poziomie 3,4720. Obecnie testujemy wsparcie na 3,4300 czyli 50% zniesienie Fibonacciego. Opór stanowić będzie linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 3,4900.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 01.06.2013 do 17.07.2013
Kurs USD/PLN od kilku dni porusza się dość dynamicznie w dół, Zatrzymując się wczoraj na poziomie 3,2250. W przypadku przebicia tego poziomu kolejnym ważnym wsparciem jest minimum czerwca na poziomie 3,1600.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 06.06.2013 do 17.07.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Najbliższym wsparciem są okolice 4,8500 gdzie znajduje się linia łącząca minima ostatnich tygodni oraz 23,6 % zniesienie Fibonacciego. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca ostatnie maksima na poziomie 4,9800.
Marcin Rogalski
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |