Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
euro

Polskie firmy mniej kochają euro

Polscy przedsiębiorcy w ciemnych barwach widzą wstąpienie do strefy euro. Aż 48 proc. uważa, że nastąpi to dopiero w 2017 r., a 12 proc., iż nie zrobimy tego... nigdy - informuje "Gazeta Wyborcza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie firmy mniej kochają euro
(AFP, Fot: Daniel Roland)
Qaqwqwrqw

Z badań międzynarodowego zrzeszenia firm doradczych i księgowych Grant Thornton za III kw. 2013 r. wynika też, że tylko według 12 proc. ankietowanych szefów przedsiębiorstw wejdziemy do eurolandu w 2015 r., a 10 proc. - w 2016. W ub.r. było to odpowiednio: 16 i 14 proc.

Firmy obawiają się przede wszystkim, że zastąpienie złotego przez euro odbędzie się po niekorzystnym kursie, co oznaczałoby np. napływ tanich towarów z zagranicy - wskazuje "GW".

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" nowy minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że dziś opcja wchodzenia do strefy euro wydaje się o wiele mniej korzystna.

Qaqwqwrqw

- Korzyści, które miała przynosić strefa euro: przesunięcie gospodarki na wyższy poziom pod względem dostępu do kapitału, jego ceny i stabilności finansowania zagranicznego - to wszystko okazało się fikcją - skomentował Szczurek.

Minister dodał, że "zaczynają niknąć dowody, że członkostwo w strefie euro poprawia warunki finansowania". Pojawia się także niekorzystna nowość - członkowie strefy euro muszą zmagać się z obciążeniami formalno-finansowymi związanymi z uczestnictwem w unii walutowej, jak Europejski Mechanizm Stabilizacyjny.

- Minister Rostowski mówił, że aby myśleć o wejściu do strefy euro, dług publiczny nie powinien przekraczać 40 proc. PKB. To być może nie wystarczy, jeśli Polska nie miałaby możliwości samodzielnego reagowania na boom kredytowy i łagodzenia różnic w poziomie koniunktury - powiedział dla "DGP" Szczurek.

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw