Trwa ładowanie...

Polskie okna szturmem wypierają zachodnie

Najwięksi producenci stolarki rozbudowują moce z myślą o eksporcie. Mniejsi natomiast rezygnują z produkcji - donosi "Puls Biznesu".

Polskie okna szturmem wypierają zachodnieŹródło: Jupiterimages
d3c1oko
d3c1oko

- W tym roku spadnie popyt na krajowym rynku, ale wzrośnie za granicą - mówi Robert Klos, ekspert Centrum Analiz Branżowych. Rok 2012 był drugi z rzędu, gdy wartość eksportu polskiej stolarki przekroczyła 1 mld zł.

Na inwestycję za 200 mln zł porwał się bytowski Drutex, jeden z największych graczy branży. Buduje halę o powierzchni ponad 50 tys. mkw. - Liczymy, że produkcja ruszy we wrześniu, a inwestycja podwoi moce do 10 tys. okien dziennie - mówi Leszek Gierszewski, prezes Druteksu.

W 2012 r. przychody eksportowe, tzw. eksport bezpośredni, bytowskiej firmy wyniosły 160 mln zł z 438 mln zł przychodów. Rynkiem numer jeden są Niemcy - trafia tam 35 proc. eksportu, a numerem dwa jest Francja. Nadzieje firma wiąże także z Włochami.

Najwięksi producenci z każdym rokiem umacniają pozycję w kraju, ale kosztem małych. - W Polsce mniejszym firmom już nie opłaca się rywalizować ceną z dużymi producentami. Wielu więc ogranicza produkcję na rzecz dystrybucji - mówi Robert Klos.

d3c1oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1oko