Trwa ładowanie...
d4dfgh1
konferencja
+1
25-07-2011 21:00

Polsko-amerykańska konferencja ekonomiczna w Seattle

Z udziałem ambasadora RP w USA Roberta Kupieckiego i wielkich korporacji amerykańskich w Seattle w stanie Waszyngton odbędzie się w poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) konferencja mająca zachęcić firmy z północnego zachodu USA do inwestowania w Polsce.

d4dfgh1
d4dfgh1

Konferencja, zorganizowana przez ambasadę RP i północno-zachodni oddział Polish American Chamber of Commerce (Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej), jest kolejną z cyklu imprez promocyjnych w związku z polską prezydencją Unii Europejskiej.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Izby Teresa Indelak-Davis, na zacieśnieniu współpracy z Polską zależy m.in. koncernowi Boeing Co., którego zakłady mieszczą się w Seattle. Wielkie zainteresowanie budzi tzw. Dolina Lotnicza w rejonie Rzeszowa, gdzie mieszczą się firmy konstrukcji małych samolotów.

Polska jest pierwszym krajem europejskim, który otrzyma - w kwietniu 2012 r. - wyprodukowany przez Boeinga samolot pasażerski nowej generacji Dreamliner. W Polsce wytwarzane są niektóre części do samolotów Boeing 777 i drzwi do samolotu Boeing 757.

"Widzimy wielki potencjał zwiększenia współpracy z doskonale wykształconymi polskimi inżynierami i konstruktorami w dziedzinie R&D (badań i rozwoju technologicznego)" - powiedziała PAP rzeczniczka Boeing Co. Jessica Kowal.

d4dfgh1

Na konferencji w Seattle wystąpi m.in. wiceprezes Boeinga Nicole Piasecki, córka Franka Piaseckiego, słynnego wynalazcy i przedsiębiorcy polskiego pochodzenia, konstruktora m.in. helikoptera Chinook, używanego przez armię USA.

W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele koncernu informatycznego Microsoft oraz Dan Fulton, dyrektor naczelny (CEO) firmy Weyerhaeuser, producenta materiałów budowlanych z drewna.

Ze strony polskiej do Seattle przyjechali m.in.: prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego Maciej Chorowski oraz szef Grupy Nowych Technologii Wojskowego Instytutu Technologii Inżynieryjnej we Wrocławiu Adam Januszko.

Jak poinformowała PAP Teresa Davis, prezes US-Poland Business Council (Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu) Eric Stewart przedstawi na spotkaniu punkt widzenia amerykańskiego biznesu na polską prezydencję w UE i będzie mówił m.in. o przeszkodach na drodze do zwiększenia ekonomicznej współpracy USA z Polską.

d4dfgh1

Ponad 350 firm amerykańskich ma obecnie swoje biura, fabryki i filie w Polsce bądź uczestniczy w spółkach z kapitałem mieszanym (joint ventures) z polskimi przedsiębiorstwami. Polska nie należy jednak do największych partnerów ekonomicznych USA.

Za sektory z najbardziej obiecującym potencjałem zwiększenia amerykańskich inwestycji i sprzedaży w Polsce uważa się energetykę (poszukiwania gazu łupkowego), technologie ochrony środowiska, w tym odnawialne źródła energii, sprzęt medyczny i przemysł zbrojeniowy.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

d4dfgh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dfgh1