Polsko-czeska współpraca na rzecz zmniejszenia zagrożenia powodziowego

Szkolenia z czeskiego słownictwa hydrologicznego i dostęp do zamkniętej części portalu z danymi m.in. o sytuacji powodziowej w Czechach - to elementy współpracy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach z Povodi Odry, jedną z analogicznych jednostek czeskich.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka gliwickiego RZGW Linda Hofman, instytucja ta zaproponowała ostatnio Povodi Odry rozszerzenie wcześniejszego współdziałania na rzecz ograniczania ryzyka powodziowego w regionie i sprawności działań w sytuacjach kryzysowych.

"Do tej pory nasze centrum operacyjne wymieniało informacje z Povodi Odry telefonicznie, korespondencyjnie lub mailowo. Teraz Czesi umożliwili nam wgląd do zamkniętej części swego portalu monitorującego sytuację na tamtejszych zbiornikach wodnych. Będziemy mieli szybki i bieżący dostęp do szczególnie cennych informacji - o planowanych zrzutach wody z czeskich rezerwuarów" - wyjaśniła Hofman.

"Oznacza to, że podejmowanie decyzji (...) w czasie wezbrania czy powodzi po naszej stronie granicy będzie przebiegało jeszcze sprawniej niż dotychczas" - dodała.

Decyzje takie podejmują pracownicy działającego w siedzibie RZGW w Gliwicach centrum operacyjnego. Centrum na bieżąco i w sposób ciągły monitoruje stan rzek i zbiorników w regionie. Jego pracownicy znają język czeski w stopniu pozwalającym kontraktować się z czeskimi partnerami. Krótko po sezonie urlopowym kilkunastu z nich rozpocznie jednak kurs doskonalący ich język czeski, obejmujący m.in. fachową czeską terminologię hydrologiczną.

Zdaniem Hofman powinno to ułatwić dotychczasową współpracę - szczególnie w wymagających szybkiego działania sytuacjach kryzysowych. "Taki krok poprawi bezpieczeństwo terenów położonych w dorzeczu Górnej Odry" - uznała rzeczniczka gliwickiego RZGW.

To właśnie w dorzeczu wpływającej do Polski w rejonie Chałupek Górnej Odry po polskiej stronie powstaje suchy zbiornik powodziowy Racibórz Dolny. Suchy zbiornik, czyli polder o powierzchni 26 km kw. od 2017 r. ma chronić ok. 2,5 mln mieszkańców terenów wzdłuż rzeki - od Raciborza do Wrocławia. Wartą ok. 1 mld zł umowę na budowę zbiornika podpisano w czerwcu ub. roku. Prace ruszyły w lipcu 2013 r., mają zakończyć się w styczniu 2017 r.

Polder ten jest kluczową inwestycją dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i największym elementem rządowego "Programu dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestorem jest właśnie gliwicki RZGW.

Gliwicki RZGW prowadzi również wart 175 mln zł unijny projekt - pierwszy z zakładanych trzech etapów modernizacji Kanału Gliwickiego. To droga wodna łącząca Gliwice z Kędzierzynem-Koźlem i dalej poprzez Odrę ze Szczecinem i siecią kanałów niemieckich.

W pierwszym etapie modernizacji Kanału Gliwickiego remontowane są cztery z sześciu jego śluz. W drugim etapie odnowione mają zostać pozostałe dwie śluzy, a w trzecim - zmodernizowane pozostałe elementy kanału, m.in. koryto żeglugowe, jazy, przelewy awaryjne i syfony. Oba te etapy przewidziano do wsparcia środkami unijnymi na lata 2014-2020.

Gliwicki RZGW to państwowa instytucja, która odpowiada za szeroko rozumianą gospodarkę wodną i zarządza m.in. większością zbiorników retencyjnych na swoim terenie. Ów teren to tzw. regiony wodne (wydzielone części dorzecza) Małej Wisły, Górnej Odry i Czadeczki.

W strukturze Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej działa też sześć innych regionalnych zarządów - z siedzibami w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Z kolei Povodi (pol. dorzecze - PAP) Odry jest jedną z pięciu podobnych jednostek działających w Czechach. Prócz Odry obejmują one dorzecza Łaby, wpadających do niej Wełtawy i Ohrzy, a także płynących przez Morawy rzek wpadających potem do Dunaju.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)