Trwa ładowanie...
d4akx3b
19-01-2015 16:35

Pomorskie/Informacje nt. funduszy unijnych w sześciu stałych punktach

Udzielenie informacji o możliwościach skorzystania z funduszy unijnych na Pomorzu w latach 2014-2020 oraz pomoc w przygotowaniu i rozliczeniu projektu - to główne cele tworzenia punktów informacyjnych. Na Pomorzu będzie ich sześć, w całych kraju - już jest ok. 80.

d4akx3b
d4akx3b

W poniedziałek w Gdańsku zainaugurowano działalność sieci lokalnych punktów informacyjnych. Główny punkt informacyjny funduszy europejskich uruchomiono w gmachu urzędu marszałkowskiego przy ul. Augustyńskiego 2.

Marszałek województwa Mieczysław Struk podczas inauguracji zaznaczył, że "sukces wielu beneficjentów jest uzależniony od dobrej wiedzy i informacji na temat funduszy z UE". "Zawsze przywiązywaliśmy wielką wagę do dobrej informacji, aby każdy beneficjent, nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy, organizacje społeczne, przedstawiciele różnych sfer społecznych wiedzieli, jak skorzystać z unijnych środków" - tłumaczył. Ocenił, że dzięki działalności punktów, środki europejskie mogą być efektywniej wykorzystane.

Struk poinformował, że w Pomorskiem oprócz głównego punktu informacyjnego, działać będzie pięć stałych punktów: w Chojnicach, Wejherowie, Malborku, Słupsku i w Gdańsku. Zapowiedział, że w regionie działać będą też informacyjne punkty mobilne, organizowane przez stałe punkty.

Specjalista ds. funduszy europejskich w głównym punkcie informacyjnym w Gdańsku Martyna Sawicka powiedziała PAP, że dziennie punkt odwiedza kilkanaście osób, a około 20 zadaje pytanie telefonicznie. Podała, że najczęstsze pytania dotyczą dostępności funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na rozwój już istniejącej firmy, sposobu pozyskania środków dla organizacji pozarządowych, funduszy na założenie przedszkoli i żłobków. Powiedziała, że wzrasta liczba osób zainteresowanych uzyskaniem informacji na temat funduszy europejskich.

d4akx3b

Uczestniczący w uroczystości wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski podkreślił, że punkty informacyjne funduszy europejskich "to nie tylko informacja o konkursach, o tym, skąd można na co pozyskać środki, ale to też realna pomoc beneficjentowi zarówno w przygotowaniu jak i w rozliczeniu wniosku".

"Przez całe życie projektu beneficjent będzie mógł korzystać z pomocy punktu" - dodał. Wyjaśnił, że celem tworzenia punków jest jak najlepsze przygotowanie projektów.

Orłowski podał, że w każdym z miast wojewódzkich uruchomiony ma być punkt informacyjny. Poinformował, że oprócz tego podpisano już umowy w sprawie utworzenia w kraju łącznie ok. 60 punktów informacyjnych w mniejszych miastach. "Do tego jeszcze, w zależności od potrzeb, dojdą mobilne punkty informacyjne" - dodał. Wyjaśnił, że w ramach mobilnych punktów organizowane będą spotkania np. na temat programów rozwoju obszarów wiejskich.

"Startujemy z informacją, bo realnie startujemy już z inwestowaniem środków na lata 2014-2020; rozpoczynają się pierwsze konkursy, np. z programu Polska Cyfrowa czy w zakresie wsparcia młodych osób na rynku pracy" - zaznaczył.

d4akx3b

Orłowski zauważył, że w poprzedniej perspektywie unijnej działały punkty informacyjne, ale było ich mniej, a działalność ograniczała się do udzielania podstawowych informacji na temat funduszy unijnych. "W tej perspektywie rozbudowujemy sieć; chcemy żeby wszędzie proponowany był ten sam standard usług, żeby wszyscy mieli równy dostęp do informacji o środkach unijnych" - dodał.

Mówiąc o skali wpływu funduszy unijnych na życie Polaków podał, że ze społecznych funduszy unijnych skorzystał co trzeci mieszkaniec kraju, np. podnosząc swoje kwalifikacje, korzystając z przedszkoli, żłobków finansowanych z funduszy unijnych, kończąc kierunki zamawialne.

d4akx3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4akx3b