Trwa ładowanie...
d7qvk4z

Ponad 1,1 mld zł dochodów w budżecie Małopolski, przyjętym przez sejmik

1,163 mld zł dochodu i 1,483 mld zł wydatków zapisano w budżecie województwa małopolskiego na 2016 r., przyjętym w środę przez sejmik. Największe wydatki - 797,5 mln zł - będą dotyczyły transportu i łączności.
Share
d7qvk4z

"Budżet 2016 r. jest budżetem naprawdę bezpiecznym" - mówił dziennikarzom marszałek województwa Jacek Krupa. Jak zaznaczył, budżet 2016 r. będzie stanowił otwarcie nowej perspektywy UE 2014-2020, bo realizacja większości zadań rozpocznie się przyszłym roku. "Małopolski plan inwestycyjny zakłada wydanie do 2020 r. 4,3 mld zł" - zapowiedział.

W 2016 r. dochody województwa zaplanowano na 1,163 mld zł. Udział województwa w podatku PIT jest prognozowany na poziomie 106 mln zł, a z CIT - 325 mln zł. Wydatki województwa mają wynieść 1,483 mld zł. Założono 319 mln zł deficytu budżetowego, który zostanie sfinansowany przychodami z emisji obligacji i zaciągniętych kredytów.

Zaplanowane w budżecie wydatki bieżące to 791,1 mln zł, a wydatki inwestycyjne - 692,1 mln zł, czyli 46,7 proc. "Ten wysoki wskaźnik udaje się utrzymać od lat. Tak intensywne wydatki inwestycyjne sprzyjają rozwojowi gospodarczemu. Mamy świadomość, że jest to możliwe głównie dzięki środkom z programów operacyjnych UE" - powiedział Krupa.

d7qvk4z

W budżecie zaplanowano, że największa część wydatków - 797,5 mln zł - zostanie przeznaczona na transport i łączność. Najwięcej pochłonie zakup 13 pociągów, na które wydane zostanie ponad 160 mln zł. Budowa obwodnic będzie kosztowała 151,2 mln zł - w 2016 r. zaplanowano rozpoczęcie takich inwestycji m.in. w Oświęcimiu, Skawinie, Wolbromiu, Miechowie.

Na administrację publiczną będzie przeznaczone 147,7 mln zł, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - 132,2 mln zł, a pomoc i politykę społeczną - ok. 88 mln zł. Oświata i edukacyjna opieka wychowawcza pochłoną 85,5 mln zł, rolnictwo - 57 mln zł, a ochrona zdrowia - 27,6 mln zł. W ramach poprawek do 5 mln zł zwiększono środki na pilotażowy program małej retencji, czyli budowy małych zbiorników wodnych i suchych polderów na terenach wiejskich.

Według klubu radnych PO budżet został oparty na "zdrowych podstawach", a wydatki są zaplanowane w sposób odpowiedzialny. "Ten budżet nie jest budżetem chwilowym, budżetem entuzjazmu czy nowych pomysłów, ale jest oparty na przyjętym wcześniej przez sejmik wieloletnim planie finansowym i wieloletnim planie inwestycyjnym" - mówił szef klubu PO Leszek Zegzda.

Dodał, że zarząd województwa podczas prac nad budżetem uwzględnił poprawki zgłoszone przez radnych, opiewające na ponad 40 mln zł, a dotyczące wydatków m.in. na modernizację dróg wojewódzkich, inicjatywy samorządowe, działania związane z ŚDM. "Nie uwzględnialiśmy pomysłów nierealnych" - zaznaczył Zegzda, podając jako przykład 80 mln zł na budowę obwodnicy Tuchowa. "Jesteśmy głęboko przekonani, że budżet przygotowany przez koalicję PO-PSL jest dobry, odpowiedzialny i prorozwojowy" - podkreślił.

d7qvk4z

Radny Grzegorz Biedroń z PiS mówił, że zarząd województwa, którego skład zmienił się po wyborach parlamentarnych, pracuje teraz bardziej kolektywnie i jest otwarty na dyskusję. "Budżet dużą uwagę zwraca na inwestycje, mniejszą na sprawy społeczne, wyrównywanie szans, potrzeby poszczególnych grup społecznych" - zauważył Biedroń.

"Dostrzegamy zmianę w dochodzeniu do ostatecznego kształtu budżetu. Wiele naszych poprawek zostało wycofanych, bo zostały wcześniej w jakiejś formule przyjęte przez zarząd województwa i koalicję PO-PSL. Oceniamy, że jest to krok w dobrym kierunku. Nie będziemy głosować za tym budżetem, ale też nie będziemy przeciw" - mówił przewodniczący klubu PiS Witold Kozłowski.

Wojciech Grzeszek z PiS krytykował budżet za nieuwzględnienie potrzeb pracowników - m.in. muzealników z placówek podlegających samorządowi województwa, którzy w mijającym roku domagali się podwyżek.

Przewodniczący klubu radnych PSL Adam Domagała podkreślił, że budżet 2016 jest proinwestycyjny. Jak zauważył, jest on konsekwencją roku poprzedniego i tego, jakie zadania m.in. w zakresie budowy obwodnic i modernizacji dróg są w regionie realizowane. "Dalszy rozwój Kolei Małopolskich, myślę, że idzie w dobrym kierunku. Trzeba to rozwijać" - ocenił Domagała. "Zależało nam także na programie budowy małych zbiorników retencyjnych +Sadzawka+ i udało się go pilotażowo wdrożyć" - dodał.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 22 radnych z PO i PSL, wstrzymało się 16 radnych z PiS. Jedna osoba była na sesji nieobecna.

Projekt budżetu Małopolski na 2016 r. pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, która pozytywnie oceniła też możliwości sfinansowania przewidzianego w nim deficytu.

d7qvk4z

Podziel się opinią

Share
d7qvk4z
d7qvk4z