Trwa ładowanie...
d1xvg3i

Ponad 65 mln zł na przebudowę dróg lokalnych na Dolnym Śląsku

Ponad 65 mln zł dostanie województwo dolnośląskie w 2010 r. na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Pieniądze pochodzą z prowadzonego przez MSWiA Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Budżet programu na 2010 r. dla wszystkich województw wynosi 1 mld zł.

d1xvg3i

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, w 2009 r. budżet państwa na realizację programu na Dolnym Śląsku przekaże 62,5 mln zł.

Dzięki tym funduszom do końca lipca oddano do użytku 10 dróg lokalnych, a do końca listopada tego roku ma być zakończonych 77 inwestycji. Wojewoda podkreślił, że liczba inwestycji realizowanych dzięki programowi jest wyższa niż pierwotna liczba wniosków zakwalifikowanych do realizacji.

_ Okazało się, że ceny za usługi uzyskiwane przez samorządy w przetargach były znacznie niższe niż te, które zostały przygotowane w kosztorysach. Stąd możliwości przekazania pieniędzy do kolejnych samorządów i większa liczba inwestycji na Dolnym Śląsku _ - powiedział Jurkowlaniec.

W ramach oszczędność przetargowych pojawiła się ponad 11-milionowa rezerwa, którą przeznaczono na dofinansowanie kolejnych inwestycji.

d1xvg3i

Wojewoda podkreślił, że w 2010 r. Dolny Śląsk dostanie w ramach programu więcej pieniędzy. Wynika to ze zmiany zasad przyznawania funduszy.
_ Do tej pory pieniądze były dzielone po równo pomiędzy wszystkie województwa. Od przyszłego roku podział będzie nieco inny. Połowa tych środków, czyli 500 mln zł, zostanie podzielona po równo, a druga połowa będzie dzielona według współczynnika ludnościowego i drogowego _ - dodał Jurkowlaniec.

Oznacza to, że stracą województwa małe - ze stosunkowo słabo rozwiniętą siecią drogową, a zyskają te, które mają duża liczbę mieszkańców i gęstą sieć dróg lokalnych.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 został ogłoszony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetynę 30 października 2008 r. W ramach programu w 2009 r. z budżetu państwa na przebudowę i budowę dróg lokalnych we wszystkich województwach w kraju przekazano 1 mld zł. Taka sama kwota trafi do władz samorządowych w 2010 r. Samorządy uczestniczące w programie pokrywają 50 proc. prowadzonych inwestycji.

W województwie dolnośląskim nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu rozpocznie się 1 września.

d1xvg3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xvg3i