Trwa ładowanie...

Ponad tysiąc złotych czynszu za 50-metrowe mieszkanie. Ogromne podwyżki w spółdzielni na Podlasiu

Nawet 1,2 tysiąca złotych czynszu płacą mieszkańcy spółdzielni w Brańsku w województwie podlaskim - relacjonuje TVN24. Prezes spółdzielni tłumaczy, że podwyżki są wymuszone rosnącymi cenami węgla, ogólną inflacją i koniecznością spłacania zaciągniętego kredytu. Część gorzej sytuowanych mieszkańców znalazła się teraz w trudnej sytuacji.

Ponad tysiąc złotych czynszu za 50-metrowe mieszkanie. Ogromne podwyżki w spółdzielni na PodlasiuPonad tysiąc złotych czynszu za 50-metrowe mieszkanie. Ogromne podwyżki w spółdzielni na PodlasiuŹródło: Adobe Stock, fot: DenisNata
d91f0t8
d91f0t8

Spółdzielnia mieszkaniowa w Brańsku jest niewielka - liczy 10 bloków i około 400 mieszkańców. Do niedawna za 50-metrowe mieszkanie ludzie płacili tu około 800 zł czynszu. Teraz jest to ponad tysiąc, a w niektórych przypadkach nawet 1,2-1,3 tysiąca złotych - wylicza TVN24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Energia z wiatru jest najtańsza. Ekspertka podaje wyliczenia. "Ta różnica jest ogromna"

Drastyczne podwyżki czynszu

Jedna z mieszkanek podaje, że za 46,5 metrów kwadratowych płaci 1350 zł, inna - że 62-metrowy lokal kosztuje ją ponad 1,2 tysiąca złotych. Wśród lokatorów są emeryci z niskimi świadczeniami - dla nich takie podwyżki oznaczają już poważny dylemat: muszą wybierać między zapłaceniem za mieszkanie a wykupieniem leków.

d91f0t8

Skąd tak drastyczne podwyżki? Prezes spółdzielni tłumaczy TVN24, że to efekt sytuacji makroekonomicznej w kraju. Po pierwsze ogólnej inflacji, po drugie: cen węgla, którym opalana jest należąca do spółdzielni kotłownia. Dodatkowo trzeba też spłacać kredyt, który został zaciągnięty na termomodernizację budynków.

Rosnące ceny ciepła w spółdzielniach w 2023 roku to dużo szerszy problem. Choć rząd w ubiegłym roku obiecywał, że dzięki wprowadzonym przez niego rekompensatom podwyżki będą nie większe niż 42 proc., wiele osób zetknęło się z wyższymi wzrostami.

Rząd szykuje nowy projekt

Dlatego rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy, który ma zapobiec skokowym podwyżkom za ciepło. Dotychczasowy mechanizm rekompensat zostanie zastąpiony nowym systemem wsparcia. Nowe rozwiązanie zakłada, że jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła, większy niż 40 proc., w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8