Jak oszczędzać na ogrzewaniu. Oto żelazne zasady, o których trzeba pamiętać
Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie - przekonuje Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych. I przypomina "elementarz" oszczędzania, o którym wiele osób nadal jednak zapomina. Zwraca też uwagę, że warto zainwestować w rozwiązania, które ograniczą "ucieczkę" ciepła z mieszkań.
08.12.2022 | aktual.: 08.12.2022 16:46
PTEZ rozpoczęło w czwartek kampanię "Liczy się ciepło", w której pokazuje, jak zmniejszyć koszty ogrzewania. Organizacja ta przekonuje, że w przypadku dwóch różnych rodzin, w zależności od codziennych nawyków i trybu życia różnica między wydatkami na ciepło może wynieść nawet 1600 złotych rocznie.
O tym trzeba pamiętać
- Odsuńmy meble od kaloryferów, połóżmy dywan na podłodze, redukujmy ogrzewanie na noc i na czas spędzany poza domem, nie uchylajmy okien, tylko wietrzmy mieszkanie krótko, ale intensywnie. To elementarz, jednak wciąż potrzebna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie – przypomina Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I dodaje, że "Polacy mają tendencję do przegrzewania swoich mieszkań". - Tymczasem optymalna dla naszego komfortu cieplnego temperatura powinna oscylować między 18 a 21 stopni Celsjusza – tłumaczy. To wartości zbliżone do temperatur, które utrzymuje w swoim domu minister klimatu Anna Moskwa. Minister mówiła we wrześniu na antenie Radia ZET, że w kwestii ogrzewania "każde gospodarstwo domowe może zrobić sobie rachunek sumienia". - Ja mam w domu 17-19 stopni, można się przyzwyczaić - stwierdziła Anna Moskwa.
- Stoimy w obliczu wyzwania, jakim jest skuteczna transformacja energetyczna naszego kraju i rodzimej gospodarki, która nie będzie możliwa bez wsparcia każdej i każdego z nas. Kluczem jest racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i ciepła – przekonywał podczas konferencji inaugurującej nową kampanię Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych i PGE.
Zdaniem ekspertów uczestniczących w konferencji obniżenie rachunków za ciepło w najbliższych latach może wynikać jedynie z naszej gospodarności. Wojna w Ukrainie, szantaż energetyczny Rosji oraz zerwane łańcuchy dostaw powodują bowiem, że nie ma co liczyć na spadek cen surowców ogrzewających polskie mieszkania.
W ramach nowej kampanii PTEZ promuje też rządowe programy dotacyjne, które wspierają termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła. W tym aspekcie PTEZ współpracuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska.
- Chcemy zachęcić do inwestycji w termomodernizację, pokazując korzyści dla domowego budżetu, płynące z realizacji tego rodzaju projektów – podkreśla Wojciech Dąbrowski. - Nasze działania mogą pomóc we wzmocnieniu bezpieczeństwa finansowego wspólnot i spółdzielni, przy jednoczesnej zachęcie do korzystania z programów dotacyjnych, wspierających transformację energetyczną Polski – dodaje.
Polacy chcą oszczędzać na ogrzewaniu
Kryzys, który dotyka Europę, sprawia, że kwestia oszczędzania energii staje się kluczowa. Polski Komitet Energii Elektrycznej opublikował niedawno poradnik, w którym podpowiada, czym najtaniej dogrzać mieszkanie.
Z kolei kilka dni temu fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali skuteczne i niedrogie powłoki termoizolacyjne do szyb. Mają one zatrzymywać w mieszkaniu znacznie więcej ciepła niż okna bez takiej powłoki. Tą drogą ucieka bowiem 10-50 proc. energii z ogrzewania. Takie rozwiązanie ma dać nawet kilkanaście procent oszczędności na ogrzewaniu. Powłoki mogłyby być nanoszone przez producentów okien wprost na powierzchnię szkła. Technologia polskich naukowców pozwala też na wytworzenie przezroczystej folii, którą można by też nakleić na szyby w gotowych już oknach.
53 procent mieszkańców Polski chce w tym sezonie zimowym oszczędzać na ogrzewaniu mieszkania lub domu - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję SW Research. Temperaturę grzejników zamierza zmniejszyć 65 proc. osób, które deklarują chęć oszczędzania. To plan przede wszystkim mieszkańców większych miast. 45 proc. oszczędzających planuje natomiast uszczelnić okna, a 36 proc. będzie wyłączało ogrzewanie w części budynku lub mieszkania.
15 proc. osób celem zmniejszenia rachunków za ogrzewanie chce skorzystać z fotowoltaiki, a z pomp ciepła - dziewięć procent. Dwa procent oszczędzających stawia na technologię geotermii, a sześć procent - na rozwiązania związane z tak zwanym inteligentnym domem.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj