Trwa ładowanie...
17-10-2011 08:34

Ponad ważnym wsparciem

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek 17 punktów ponad ceną odniesienia. O poprawie nastrojów zadecydowały tak naprawdę dwa czynniki: w miarę optymistyczne zakończenie sesji za oceanem (po bardzo słabym początku) i lepszy od oczekiwań raport kwartalny Google.

Ponad ważnym wsparciemŹródło: DM BZ WBK
d4b7n52
d4b7n52

Strona popytowa dość szybko zwątpiła jednak w swoje możliwości (ważnym bodźcem okazało się tutaj nagłe pogorszenie się sentymentu w Eurolandzie), co znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci stosunkowo silnego ruchu kontrującego.
Osobiście wydawało mi się, że kontrakty zdołają przetestować kluczową zaporę popytową Fibonacciego: 2255 – 2261 pkt., gdzie między innymi koncentrowały się projekcje intradayowej, prowzrostowej formacji ABCD spełniającej zależność: AB = CD. Tutaj spodziewałem się wzrostu presji popytowej.

W rzeczywistości jednak lokalny punkt zwrotny ukształtował się zdecydowanie wyżej, w rejonie dolnej median line (kolor niebieski). Z wymienionego pułapu cenowego bykom udało się zatem zainicjować ruch kontrujący, który stopniowo przekształcił się w dość wyrazistą i silną inicjatywę. Czynnikiem wspomagającym obóz byków okazały się z pewnością lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA (sprzedaż detaliczna)
. Warto tutaj nadmienić, że dosłownie chwilę po odczycie transakcje na FW20Z11 były już zawierane w okolicy intradayowej zapory podażowej: 2322 – 2325 pkt. Licząc od porannego minimum cenowego bykom udało się zatem zdobyć ponad 60 punktów.

Wykres indeksu WIG20td>
Źródło: Wykres indeksu WIG20td>

Ostatnia godzina handlu ułożyła się jednak pod znakiem dominacji obozu podażowego. Okazało się bowiem, że po stosunkowo optymistycznym otwarciu za oceanem indeksy amerykańskie zaczęły dość szybko tracić na wartości. To z kolei zadecydowało o przebiegu handlu na warszawskim rynku terminowym.
Należy jednak zaznaczyć, że niedźwiedziom udało się jedynie w niewielkiej części zanegować wcześniejszą inicjatywę byków. Ostatecznie zamknięcie kontraktów uplasowało się na poziomie 2313 pkt. (maksimum wypadło na 2335 pkt.), co stanowiło wzrost wartości FW20Z11 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia wynoszący 1.4%.

d4b7n52

Układ techniczny wykresu nie uległ zatem zmianie. Obóz popytowy zachował przewagę techniczną, gdyż dopiero w przypadku trwałego przełamania 2255 – 2261 pkt. wraz z plasującą się tutaj median line można by mówić o pogorszeniu się krótkoterminowego wizerunku technicznego FW20Z11. W kontekście barier podażowych warto natomiast obserwować znany nam już zakres cenowy: 2366 – 2374 pkt. Jak pamiętamy wypadają tutaj projekcje prospadkowej formacji ABCD. Dodatkowo, co bardzo istotne, w wymienionym rejonie cenowym przecinają się aż trzy, różnie poprowadzone linie. Jest to z pewnością ważna okoliczność, podwyższające znaczenie strefy Fibonacciego. Biorąc pod uwagę przebieg piątkowej sesji za oceanem, a także dzisiejsze, w miarę optymistyczne nastroje panujące na rynkach światowych można założyć, że kupujący po raz kolejny podejmą stosowane działania rynkowe, których rezultatem może okazać się test 2366 – 2374 pkt. Tak jak zaznaczałem w swoich poprzednich opracowaniach, od wyniku tej konfrontacji powinien zależeć
przebieg najbliższych sesji na GPW.

Zanegowanie układu ABCD wskazywałoby na przykład, iż kupujący mają zamiar zagrać o jeszcze wyższą stawkę. Osobiście nie zdziwiłbym się, gdyby kontrakty zdołały w takim przypadku dotrzeć do zaznaczonego na wykresie pułapu cenowego 2447 pkt. (sierpniowy szczyt).
Narastające problemy z przełamaniem tej strefy (bądź jedynie jej krótkotrwałe naruszenie) również stanowiłoby dla nas ważną informację rynkową. Mogłoby to bowiem oznaczać silny wzrost presji podażowej w analizowanym rejonie cenowym uniemożliwiający tak naprawdę pokonanie tutaj obozu przeciwnika.
Na zakończenie warto również przypomnieć, że analogicznym przedziałem oporu na WIG-u 20 jest strefa: 2359 – 2364 pkt. Obserwację bariery podażowej 2366 – 2374 pkt na FW20Z11 należałoby zatem prowadzić równocześnie z wymienionym zakresem na indeksie WIG20.

Opracowanie:
Paweł Danielewicz
analityk techniczny

Najbliższa aktualizacja Analizy Futures na WIG20 już o godzinie 9:30. Zapraszamy do korzystania z naszych Analiz Futures na WIG20 Intraday

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52