Popołudniowy komentarz walutowy

Dzisiaj przed południem poznaliśmy kolejne dane z europejskiej gospodarki tym razem dotyczyły one niemieckiego rynku pracy oraz europejskiej inflacji konsumenckiej. Informacje dla wspólnej waluty były mieszane, niejednoznacznie pozytywne.

30.09.2009 16:33

Rynek zagraniczny

Dzisiaj przed południem poznaliśmy kolejne dane z europejskiej gospodarki tym razem dotyczyły one niemieckiego rynku pracy oraz europejskiej inflacji konsumenckiej. Informacje dla wspólnej waluty były mieszane, niejednoznacznie pozytywne.

Z jednej strony odnotowano zaskakujący spadek liczby bezrobotnych w Niemczech o 12 tysięcy a stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 8,2% wobec oczekiwanych 8,4%, z drugiej zaś strony mieliśmy do czynienia z potwierdzeniem się zjawiska deflacji w Eurolandzie utrzymującego się już od czerwca bieżącego roku. Tym samym Rada Monetarna Europejskiego Banku Centralnego może spokojnie utrzymać w średnim terminie luźniejszy charakter polityki monetarnej, co nie będzie czynnikiem wspomagającym wspólnej waluty.

Popołudniu poznaliśmy między innymi ostateczną rewizję dynamiki amerykańskiego PKB w II kwartale 2009 roku, które miło zaskoczyły odczytem na poziomie -0,7% kw/kw. Analitycy spodziewali się figury -1,2% kw/kw. Głównym powodem mniejszej dynamiki spadku była mniejsza od oczekiwań dynamika spadku konsumpcji osobistej oraz inwestycji bezpośrednich.

Później opublikowany został indeks Chicago PMI dotyczący koniunktury w przemysłowym regionie Chicago i jego poziom 46,1 pkt rozczarował. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 52 pkt. Ponownie jak w dniu wczorajszym mieszane informacje z amerykańskiej i europejskiej gospodarki nie sprzyjały wzrostom indeksów giełdowych na Wall Street i kursu eurodolara.

EUR/USD

Para EUR/USD próbowała się wybić z zakresu wahań 1,4520 – 1,4660. Ostatecznie jednak nie powiodło się to i o godzinie 16:05 jedno euro warte było 1,4576 USD.

Rynek polski

W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu kosztów pieniądza na niezmienionym, najniższym w historii poziomie 3,5%. Decyzja ta nie zaskoczyła inwestorów i pozostała bez większego wpływu na słabszą złotówkę.

EUR/PLN

Para ta w dniu dzisiejszym utrzymywała się blisko szczytów swojej ostatniej konsolidacji kończąc dzień na próbie pokonania lokalnych maksimów. O godzinie 16:15 jedno euro warte było 4,24 PLN. USD/PLN

Para ta podobnie jak eurodolar pozostał w dniu dzisiejszym w konsolidacji 2,8750 – 2,9100 i o godzinie 16:16 jednostka amerykańskiej waluty warta była 2,9030 PLN.

Tomasz Szecówka
analityk rynków finansowych
AMB Consulting

eurozłotykurs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)