Poprawa koniunktury przemysłowej w lutym wobec stycznia - GUS

23.02. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest mniej pesymistycznie niż w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu...

23.02. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest mniej pesymistycznie niż w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał GUS w komunikacie. Na złagodzenie negatywnych ocen wpływają pozytywne prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji, przy mniej niekorzystnych niż w styczniu ocenach bieżących portfela zamówień.

"W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 2 (w styczniu minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. (w grudniu odpowiednio 15 proc. i 20 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że utrzymują się negatywne oceny produkcji. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są nieco mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano przed miesiącem.

"Na mniej znaczące ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa wolniejszy niż przed miesiącem spadek zarówno portfela krajowego jak i zagranicznego. Oceny bieżącej produkcji są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w styczniu. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za nadmierny. Poziom należności zbliżony jest do zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobo-wiązań finansowych. Odpowiednie przewidywania są nieznacznie mniej pesymistyczne od prognoz for-mułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco mniejsze niż zapowiadali w styczniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano przed miesiącem" - napisano. (PAP)

mak/ pel/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdagus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)