Poprawia się sytuacja przedsiębiorstw
Coraz większy optymizm wśród przedsiębiorców, jednak pracownicy nie powinni spodziewać się wzrostu płac
- wynika z przeprowadzonej w marcu ankiety Narodowego Banku Polskiego.
Według badania, kolejny kwartał z rzędu zmniejszyły się problemy firm ze znalezieniem odbiorców na swoje produkty. Wyraźnie wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy spodziewają się trwałego zwiększenia popytu. Obecnie takich przedsiębiorstw jest najwięcej od trzech lat. Przedsiębiorcy uważają, że koniunktura istotnie poprawi się pod koniec 2014 r. Jest to pierwszy od roku wzrost optymizmu, choć - jak zastrzegają autorzy badania - nie można też wykluczyć, że ma on charakter sezonowy.
Czeka nas typowy dla wiosny wzrostu zatrudnienia, ale mimo stopniowego ożywienia na rynku pracy nie widać wzrostu presji pracowników na podwyżki płac. O takim zjawisku informuje tylko niespełna 5 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Apetyty na podwyżki ogranicza wysokie bezrobocie, niska inflacja i stałe cięcia kosztów przez biznesmenów.
Lekkie pogorszenie sytuacji w I kw. odczuli eksporterzy. Według NBP, swoje oceny i prognozy skorygowali głównie ci, którzy operują na rynkach wschodnich, obawiając się, że mogą najszybciej odczuć skutki kryzysu. Ta niepewność wzrosła m.in. wśród producentów żywności. Ogólnie jednak prognozy eksporterów są optymistyczne. Sprzyja im powolne ożywienie w strefie euro.
Zobacz: href="http://s.wp.pl/allegro-praca-coaching-kariery">Jak w końcu znaleźć dobrą pracę i zacząć dobrze zarabiać?Jak w końcu znaleźć dobrą pracę i zacząć dobrze zarabiać?