Popularna sieć drogerii przed TSUE. Oto co zdecydował sąd

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w odpowiedzi na pytanie sądu niemieckiego, że zgodnie z rozporządzeniem o produktach biobójczych środki dezynfekujące nie mogą być reklamowane jako "przyjazne dla skóry". Chodzi o produkt oferowany przez sieć drogerii dm.

TSUE wypowiada się w sprawie popularnych drogerii
TSUE wypowiada się w sprawie popularnych drogerii
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KRWL

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, który stanowi odpowiedź na pytanie postawione przez sąd niemiecki. Sprawa dotyczyła interpretacji rozporządzenia o produktach biobójczych, a konkretnie kwestii, czy środki dezynfekujące mogą być reklamowane jako "przyjazne dla skóry". Wyrok TSUE jest istotny dla sieci drogerii dm, która oferowała do sprzedaży produkt o nazwie BioLYTHE.

"Ekologiczny uniwersalny środek dezynfekujący o szerokim spektrum działania"

Sieć drogerii dm wprowadziła do swojej oferty środek dezynfekujący o nazwie BioLYTHE. Na etykiecie tego produktu znajdowały się informacje takie jak: "Ekologiczny uniwersalny środek dezynfekujący o szerokim spektrum działania", "dezynfekcja skóry, rąk i powierzchni zewnętrznych", "skuteczny przeciwko koronawirusowi SARS" oraz "przyjazny dla skóry, bio, bez alkoholu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ziemniaczane koreczki z łososiem, czyli sushi po polsku

Jednakże niemieckie stowarzyszenie zwalczania nieuczciwej konkurencji wyraziło swoje zastrzeżenia co do tych informacji. Według stowarzyszenia reklama produktu BioLYTHE stanowi nieuczciwą konkurencję, ponieważ narusza rozporządzenie w sprawie produktów biobójczych. W związku z tym stowarzyszenie zdecydowało się zwrócić z tą sprawą do sądów w Republice Federalnej Niemiec.

Rozporządzenie, na które powołuje się stowarzyszenie, stanowi, że reklama produktu biobójczego nie może zawierać takich zwrotów jak "produkt biobójczy niskiego ryzyka", "nietoksyczny", "nieszkodliwy", "naturalny", "przyjazny dla środowiska", "przyjazny dla zwierząt" czy "jakichkolwiek podobnych wskazań". Sąd niemiecki, mając na uwadze powyższe, zwrócił się z zapytaniem do TSUE. Chciał dowiedzieć się, czy zwrot "jakichkolwiek innych wskazań" obejmuje wszelkie wskazania w reklamie produktów biobójczych, które mogą wprowadzać użytkownika w błąd, minimalizując ryzyko związane z ich użyciem, a nawet zaprzeczając jego istnieniu.

Ostatecznie zdecyduje niemiecki sąd

TSUE odpowiedział na to pytanie twierdząco. Trybunał uznał, że zwrot "przyjazny dla skóry" ma pozytywną konotację, co nie tylko oznacza, że produkt nie jest niebezpieczny, ale również może sugerować, że może być korzystny dla skóry. Taki zwrot, zdaniem TSUE, wprowadza w błąd i nie powinien być stosowany w reklamie.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez sąd w Niemczech.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościgospodarkaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)