Popyt dominuje
Po ubiegłotygodniowych informacjach w sprawie reformy OFE , kiedy to indeksy w dwa dni mocno się przeceniły, przełom tygodnia przyniósł równie mocne odbicie. Na poniedziałkowej sesji indeks WIG20 dotarł do luki spadkowej i wydawało się, że może to być kres odreagowania. Początek dzisiejszej dnia mógł przynieść zaskoczenie dla inwestorów popierających ten tok myślenia.
Jeszcze przed sesją dowiedzieliśmy się o lepszych danych o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej w Chinach i szansie na oddalenie się wybuchu konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Efektem czego indeksy warszawskiej giełdy otworzyły się na wyraźnym plusie nawet nie próbując nawiązać do wczorajszych poziomów tworząc tzw. lukę hossy. Korzystając z dobrych nastrojów na innych rynkach giełdowych popyt nie zamierzał poprzestać tylko na korzystnym otwarciu i windował ceny do kolejnych poziomów. Dopiero po południu wyczuwalne już były problemy z dalszym pchaniem kursów w górę. Być może pojawiła chęć niektórych inwestorów do realizacji zysków, biorąc pod uwagę krótkoterminowe wykupienie rynku. Po otwarciu giełd za oceanem warszawski parkiet dostał jednak dodatkową dawkę optymizmu w efekcie czego główne indeksy WIG i WIG20 zanotowały wyraźne wzrosty zamykając się na szczytach odpowiednio 2,41% i 2,90%. Obroty były wyższe niż wczoraj i wyniosły niespełna 1,4 mld zł.
W gronie największych spółek dominował JSW (+9,03%), rosnąc wyraźnie drugi dzień po wczorajszej rekomendacji „kupuj” od jednego z brokerów, wzmocnionej dziś wypowiedzią premiera Tuska wspierającą polski węgiel. Znalazło to też odzwierciedlenie w cenie Bogdanki (+4,81%). Po serii dni spadkowych pozytywnie zaprezentował się Eurocash- (+7,30%). Wśród rosnących należy wyróżnić również Synthos (+9,03%), PGNiG (+5,56%), PKN Orlen (+4,70%), Telekomunikacja (+4,46%), PZU (+3,89%). Problem z kontynuacją wzrostów miał dziś KGHM (-1,08%) najpewniej za przyczyną spadających cen surowców. Jednocześnie była to jedyna spółka w tym segmencie która spadła.
Indeksy mniejszych i średnich spółek rynku sWIG80 i mWIG40 zachowały się nieco mniej imponująco i wzrosły 1,86% i 1,35%.
Na szerokim rynku skalą zmian mógł zachwycić akcje New Word Resources (+18,36%)- kurs przebił sierpniowy szczyt dając sygnał do utworzenia nowej fali wzrostowej, Sobieski (+12,73%), Rawplug (+10,76%), Agroton (+11,61%) Inersport Polska (+10,75%) i Sadovaya (+10,58%). W przeciwnym kierunku poruszały się Nova Kreditna Banka (-7,83%) Global Energy (-5,33%), Mostostal Warszawa (-3,74%) i Nokaut (-3,61%).
Wydawało się, że decyzja w sprawie funduszy emerytalnych i początkowa reakcja giełdy- spadek z dużym obrotem mogą określić kierunek indeksów na najbliższe tygodnie. Jednak giełda jak to giełda pokazało po raz kolejny swoją nieobliczalność. Inwestorzy po początkowym szoku uznali być może, że w zasadzie większość z podanych założeń reformy emerytalnej jest już znana z wcześniejszego raportu rządowego i ochoczo przystąpili do zakupów akcji.
Tak gwałtowna reakcja pozostawiła swój znak na wykresach. Odbicie po ubiegłotygodniowych spadkach przybrało na wykresie kształt litery „V”. Ponadto pojawiające się luki, najpierw spadkowa, a po dzisiejszej sesji wzrostowa układają się w formację wyspy odwrotu. Obroty na ostatnich sesjach wzrostowych świadczą o determinacji popytu do stawienia czoła kolejnym oporom technicznym i tak na dzisiejszej sesji rzutem na taśmę sforsowaliśmy na WIG-u 20 poziom 2350 pkt. nic sobie z niego nie robiąc. Pozostaje pytanie jak długo ta sielanka będzie trwała wszak mamy już w tej chwili do czynienia z silnym krótkoterminowym wykupieniem rynku.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.