Poranny komentarz rynkowy – dobre dane z Azji
Brak kluczowych informacji z największych gospodarek oraz przynajmniej chwilowe wyciszenie europejskich problemów sprawiły, iż inwestorzy mogli skoncentrować się na doniesieniach z Azji. A te są tym razem wyjątkowo dobre, co szczególnie po słabym indeksie PMI dla Chin stanowi podstawę do odreagowania na rynkach. To odreagowanie widać wyraźnie na rynkach walutowych, drożeje też ropa.
Rośnie chiński eksport…
W nocy poznaliśmy dane o chińskim bilansie handlowym za maj. Nadwyżka w tym okresie wyniosła aż 19,5 mld USD wobec jedynie 1,7 mld USD w kwietniu. Najważniejszą informacją jest jednak dynamika eksportu, która przyczyniła się do utworzenia tej nadwyżki. Wyniosła ona 48,5% R/R i przekroczyła dynamikę importu (48,3%). To znacznie więcej niż 30,2% oczekiwane przez rynek. Co prawda oczekuje się, iż umocnienie dolara wobec euro (a zatem także umocnienie juana wobec większości walut) wpłynie negatywnie na wielkość nadwyżki i dynamikę eksportu, jednak dane za maj sugerują, iż póki co chińska gospodarka ma się dobrze. Jednocześnie podano ostateczne dane o japońskim PKB, które w pierwszym kwartale wzrastało o 1,2% q/q, czyli tyle ile szacowano pierwotnie, ale więcej niż oczekiwał rynek (1% q/q).
…zatrudnienie w Australii…
Nie po raz pierwszy pozytywnie zaskoczyły dane z australijskiego rynku pracy. W maju zatrudnienie wzrosło tam o niemal 27 tys. (oczekiwano 20 tys.), a stopa bezrobocia obniżyła się z 5,4% do 5,2%. Jeśli sytuacja gospodarcza w Azji nie pogorszy się (tak jak obawiano się do tej pory), RBA może przemyśleć swoją decyzję o pozostawieniu stóp w Australii na obecnym poziomie (4,5%) przez pewien czas.
Dane pomogły notowaniom dolara australijskiego, którego sytuacja techniczna w parze AUDUSD była do tej pory fatalna. Co prawda w ujęciu tygodniowym nadal obowiązuje formacja podwójnego szczytu wieszcząca dalsze spadki, ale na mniejszych interwałach realizujemy odreagowanie. W interwale czterogodzinnym rysuje się podwójne/potrójne dno. Kluczowe będą poziomy: 0,8520, 0,8550 i 0,8570. Jeśli dojdzie tu do odwrócenia, potwierdzony będzie scenariusz spadkowy, jeśli zaś poziomy te zostaną pokonane, szansa na wzrosty – przynajmniej w średnim terminie – znacznie się zwiększy.
… i stopy w Nowej Zelandii
Podwyżka stóp w Nowej Zelandii była oczekiwana (o 25 bp do 2,75%), jednak wpisała się w serię wyjątkowo dobrych doniesień z Azji i stąd tak pozytywna reakcja w notowaniach NZDUSD. Jeśli Azja rzeczywiście będzie pozytywnym zaskoczeniem w tym roku, stopy w Nowej Zelandii mogą wzrastać szybciej. Póki co notowania NZDUSD odbiły się wyraźnie od wsparcia w okolicach 0,6585. Najbliższy opór to 0,69, choć naprawdę silny opór para może napotkać dopiero w okolicach górnej linii kanału spadkowego (niecałe 0,73).
EURUSD – trzeci dzień wzrostów
Dobre informacje pomagają też notowaniom euro względem dolara. Para notuje trzeci dzień wzrostów w ramach większej formacji zniżkującego klina. Kluczowy będzie tu poziom 1,2144, który przez miesiąc służył jako silne wsparcie. Jeśli teraz potwierdzi się jako opór, będzie to silnym sygnałem trwałości trendu spadkowego.
W kalendarzu – EBC, Bank Anglii, claimsy i więcej danych z Chin
Kalendarz ważnych wydarzeń na ostatnie dwa dni tygodnia wyraźnie się zagęszcza. Dwa posiedzenia banków centralnych w Europie (Bank Anglii, decyzja o 13.00, EBC 13.45) nie przyniosą raczej zmian parametrów polityki pieniężnej, ale szef EBC będzie musiał odpowiedzieć na niewygodne pytania dotyczące interwencji na rynkach długu krajów z południa Europy podczas konferencji (14.30). W tym samym czasie zostaną opublikowane dane z USA o bilansie handlowym za kwiecień (oczekiwany deficyt 40,8 mld USD) oraz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (konsensus 447 tys.). Ta druga publikacja będzie istotna w kontekście słabych miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy za maj. W nocy czeka nas pakiet danych z Chin, w tym inflacja (konsensus +3% R/R) oraz produkcja przemysłowa (+17,3% R/R).
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.