Trwa ładowanie...
mieszkania
14-02-2006 12:35

Porozumienie krajów UE ws. VAT

Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili przyjęte na początku lutego polityczne porozumienie,
początkowo blokowane przez Polskę, o niższych stawkach VAT na
niektóre usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej do 2010 roku.

Porozumienie krajów UE ws. VAT
d3o5kl8
d3o5kl8

Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili przyjęte na początku lutego polityczne porozumienie, początkowo blokowane przez Polskę, o niższych stawkach VAT na niektóre usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej do 2010 roku.

Zatwierdzenie porozumienia było czystą formalnością i wieńczy ono trwające od kilku lat negocjacje pomiędzy krajami członkowskimi.

Porozumienie przewiduje, że kraje członkowskie mogą do 2010 roku stosować niższe stawki VAT na niektóre usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej. Dotychczas z przywileju tego mogło od 1999 roku korzystać dziewięć krajów, teraz ma przysługiwać wszystkim pod warunkiem złożenia do końca marca wniosku w Komisji Europejskiej.

Na podstawie porozumienia Polska będzie mogła więc skorzystać z możliwości przedłużenia do 2010 roku niższych stawek m.in. na usługi remontowe i wykończeniowe. Dodatkowo, otwarta dla wszystkich krajów jest też możliwość stosowania niższych stawek na ogrzewanie komunalne.

Opór Polski był ostatnią przeszkodą przyjęcia porozumienia na początku lutego. Ostatecznie Warszawa zgodziła się, otrzymując zapewnienia co do zakresu stosowania obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania, choć porozumienie bezpośrednio tego nie dotyczy. Kiedy z końcem 2007 roku upłynie zapisany w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, Polska będzie mogła nadal stosować obniżony VAT - czyli 7% - w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego".

Polskę na posiedzeniu w Brukseli reprezentuje minister finansów Zyta Gilowska.

Inga Czerny

d3o5kl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o5kl8