Trwa ładowanie...
d2221n0
bank

Porozumienie ws. lepszej ochrony danych klientów banków

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki i prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podpisali porozumienie, którego celem jest lepsza ochrona danych klientów banków.
Share
d2221n0

_ Bardzo ważne jest budowanie zaufania do banków, a temu właśnie służy właściwa ochrona danych ich klientów _ - powiedział na środowej konferencji Serzycki.

Podpisane w środę porozumienie przewiduje m.in., że GIODO oraz ZBP przygotują zasady przetwarzania danych osobowych. Mają one stanowić nowy rozdział w Zasadach Dobrych Praktyk Bankowych.

W porozumieniu GIODO oraz ZBP zobowiązały się do wzajemnego informowania się "o dostrzeżonych problemach związanych ze stosowaniem przepisów o ochronie danych osobowych przez banki i instytucje kredytowe".

d2221n0

GIODO oraz ZBP zadeklarowały również "wolę konsultacji projektów aktów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych".

Porozumienie między GIODO oraz ZBP podpisano w Dniu Ochrony Danych Osobowych. Dzień ten obchodzony jest 28 stycznia.

Pietraszkiewicz podkreślił, że ochrona danych osobowych łączy się ściśle z tajemnicą bankową.

Prezes ZBP zapewnił, że depozyty klientów banków są bezpieczne. Dodał, że równie dobrze chronione muszą być także ich dane osobowe.

d2221n0

Jak wynika z udostępnionych podczas konferencji materiałów, kontrole przeprowadzone przez GIODO wykazały, że najczęściej występujące uchybienia w bankach polegały na tym, że nie opracowały one lub nie wdrożyły dokumentacji dotyczącej sposobu przetwarzania danych.

W pojedynczych przypadkach stwierdzono również inne uchybienia. Polegały one np. na dopuszczeniu do przetwarzania danych osób do tego nieupoważnionych.

Kontrole wykazały ponadto, że nie wszystkie systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych spełniały określone w przepisach wymogi techniczne.

d2221n0

Podziel się opinią

Share
d2221n0
d2221n0