Portugalia poprosi o pomoc finansową
Ustępujący premier Portugalii Jose Socrates poinformował w przemówieniu telewizyjnym, że jego kraj zwróci się o zewnętrzną pomoc finansową.
Portugalski rząd jeszcze nie wie, kiedy oficjalnie wystąpi z wnioskiem o pomoc finansową do władz UE - podały w czwartek źródła rządowe, na które powołuje się portugalska agencja Lusa.
Według tych źródeł portugalski rząd nie wystąpi o pomoc finansową, dopóki nie przedyskutuje jej warunków z partiami opozycyjnymi. Rząd musi najpierw ustalić, jakie gwarancje może zaoferować zmagająca się z zadłużeniem Portugalia w zamian za pakiet finansowy.
Ustępujący premier Portugalii Jose Socrates poinformował w przemówieniu telewizyjnym, że jego kraj zwróci się o zewnętrzną pomoc finansową.
- Przez ostatni rok broniłem się przed przyjęciem pomocy finansowej z zewnątrz. Teraz musimy jednak o nią poprosić, aby nie pogorszyć sytuacji naszego kraju - powiedział Jose Socrates.
Według szefa socjalistycznego gabinetu, który podał się do dymisji 23 marca br., "kraj znalazł się w sytuacji, w której musi zwrócić się o pomoc zewnętrzną." Jose Socrates potwierdził, że rząd przygotował już wniosek do Komisji Europejskiej, nie precyzując jednak, o jaką formę pomocy Portugalia będzie się ubiegać.
Ustępujący szef rządu zwołał nadzwyczajne posiedzenie rady ministrów, podczas którego poinformował o konieczności zwrócenia się o pomoc do zagranicznych instytucji finansowych.
Spotkanie zostało zwołane po pisemnym komunikacie, jaki minister finansów Teixeira dos Santos przekazał dziennikowi "Jornal de Negocios", informując, że Portugalia powinna jak najszybciej wystąpić o pomoc zewnętrzną. - Nasz kraj poprzez nierozważne działania wewnętrzne został wpędzony w trudną sytuację na rynkach finansowych. Powinniśmy jak najszybciej zwrócić się o wsparcie finansowe do instytucji europejskich - ocenił.
Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział w środę, że zwrócenie się przez Portugalię o zewnętrzne finansowanie w obliczu kryzysu gospodarczego to "odpowiedzialna decyzja", która ustabilizuje sytuację w tym kraju oraz w Europie.
- To rozsądny ruch ze strony portugalskiego rządu ze względu na stabilność ekonomiczną w kraju i w Europie - ocenił. Jak dodał, wysokość pomocy zostanie ustalona niebawem. Zdaniem analityków Portugalia będzie potrzebować ok. 60-80 mld euro.
Portugalia czeka na przedterminowe wybory parlamentarne. Zostały one zaplanowane na 5 czerwca br.