Trwa ładowanie...

Portugalia straciła 320 mln euro na dewaloryzacji złota

Portugalia straciła w pierwszym kwartale br. 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.

Share
Portugalia straciła 320 mln euro na dewaloryzacji złota
Źródło: AFP
dh6aob6

Jak poinformował w komunikacie Bank Portugalii (BdP), wartość należących do tego kraju rezerw złota, szacowanych na 382 ton, zmalała o prawie 2 proc. w związku z sytuacją na światowych rynkach tego kruszcu.

Na początku stycznia br. wartość znajdujących się pod opieką Banku Portugalii rezerw złota wynosiła 17 mld euro. Tymczasem po trzech miesiącach szacowane było ono już na niecałe 16,7 mld euro.

"Ilość należących do Portugalii rezerw złota pozostaje na niezmiennym poziomie od początku 2013 r. W pierwszym kwartale br. nie powiększono ich ani nie uszczuplono" - poinformował BdP.

dh6aob6

Portugalia znajduje się w gronie 12. największych posiadaczy złota na świecie. Aktualna wartość tych rezerw odpowiada 21 proc. wartości pożyczki, jaką w 2011 r. udzielił Portugalii Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Unia Europejska.

W październiku ub.r. w opublikowanym studium Światowa Rada Złota (WGC) zasugerowała władzom Portugalii spłatę długu publicznego poprzez sprzedaż rezerw złota. Jak wyjaśnił wówczas minister finansów Vitor Gaspar, Portugalia nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, gdyż unijne prawo zabrania bankom centralnym finansowania państwowego długu.

Z Lizbony Marcin Zatyka

dh6aob6

Podziel się opinią

Share
dh6aob6
dh6aob6