Portugalia: Widzowie żądają 42 mln euro za brak sygnału telewizyjnego

Portugalscy widzowie domagają się wypłaty odszkodowania za brak sygnału w odbiornikach spowodowany ich zdaniem źle przeprowadzoną cyfryzacją naziemnej telewizji. Swoje straty wyceniają łącznie na 42 mln euro.

Portugalia: Widzowie żądają 42 mln euro za brak sygnału telewizyjnego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Instytucja reprezentująca niezadowolonych telewidzów we wtorek złożyła pozew do sądu w Lizbonie - poinformowała wicesekretarz Portugalskiego Urzędu Ochrony Konsumentów (DECO) Ana Tapadinhas.

- Pozwanym jest Państwowy Urząd ds. Komunikacji (Anacom) - organ, który został zobowiązany przez rząd do realizacji programu wdrażania systemu cyfrowej telewizji naziemnej na terytorium Portugalii. Państwo nie spełniło obietnicy, jaką było bezproblemowe dla konsumentów wycofanie telewizji analogowej. Anacom popełnił szereg błędów - oceniła przedstawicielka DECO.

W 2008 r. Anacom zlecił budowę infrastruktury naziemnej telewizji cyfrowej spółce Portugal Telecom. Odbierany dotychczas sygnał analogowy był wyłączany w kilku etapach w latach 2009-2012. Proces ten obejmował sukcesywnie poszczególne gminy Portugalii.

Jednak mimo rozpoczęcia emisji cyfrowej i wyłączenia sygnału analogowego nadal nie można oglądać telewizji we wszystkich zakątkach tego iberyjskiego kraju. Dodatkowym problemem są zakłócenia w odbiorze czterech bezpłatnych kanałów portugalskiej telewizji zdarzające się podczas upalnych miesięcy.

DECO otrzymało dotychczas skargi od ponad 9 tys. telewidzów, którzy domagają się odszkodowania. Znaczna część z nich to właściciele hoteli i lokali gastronomicznych wyposażonych w odbiorniki telewizyjne. Łączna kwota zadośćuczynienia, jakiego żądają portugalscy konsumenci z tytułu braku sygnału telewizyjnego, wynosi 42 mln euro.

- Skargi dotyczą kilku kwestii. W dużej części związane są z wadliwym działaniem infrastruktury nadawczej, szczególnie w okresach dużych upałów. Tylko w sierpniu br. otrzymaliśmy w związku z tym zjawiskiem ponad 1800 zażaleń od konsumentów. Pozostałe zastrzeżenia dotyczą słabego sygnału przekazywanego przez anteny do zewnętrznych dekoderów telewidzów, zwłaszcza w środkowej części kraju. Wynika to z niewystarczającej liczby nadajników cyfrowych w tym regionie - dodała Ana Tapadinhas.

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej ma zostać zakończony na terenie Unii Europejskiej do 2015 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło artykułu:PAP
mediaportugaliatelewizja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)