Trwa ładowanie...

Pośrednicy kredytowi mogą bezkarnie Cię naciągać

Pośrednicy kredytowi nie ponoszą odpowiedzialności wobec klientów za ewentualne nierzetelne porady, a ich wynagrodzenie nie zawsze uwzględnia działania w interesie klienta.
Share
Pośrednicy kredytowi mogą bezkarnie Cię naciągać
d47ptyc

Pośrednicy kredytowi nie ponoszą odpowiedzialności wobec klientów za ewentualne nierzetelne porady, a ich wynagrodzenie nie zawsze uwzględnia działania w interesie klienta - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdaniem urzędu, pośrednicy kredytowi są istotnym kanałem dystrybucji produktów finansowych. UKNF szacuje, że co czwarty kredyt bankowy jest udzielany za ich pośrednictwem.
- Do urzędu kierowane są liczne pytania dotyczące pośredników kredytowych, jednak ich działalność nie podlega nadzorowi Komisji - wyjaśniła Katarzyna Biela z UKNF.

W przesłanym PAP komunikacie urząd przypomina, że pośrednicy kredytowi nie zawierają umów kredytowych w swoim imieniu, a jedynie pośredniczą dla banku w sprzedaży kredytu.

d47ptyc

"Umowa kredytowa zawierana jest między klientem a bankiem. Pośrednicy kredytowi, często reklamujący się jako "doradcy finansowi", nie ponoszą bezpośredniej odpowiedzialności wobec klienta za ewentualne nierzetelne porady" - poinformowano.

Urząd wskazał, że pośrednicy kredytowi oferują produkty instytucji na podstawie zawartej z nimi umowy. Najczęściej oznacza to, że dystrybuowane przez nich produkty nie obejmują całego rynku. "Wynagrodzenie za usługi pośrednika kredytowego pokrywane jest z prowizji otrzymywanej od banku za sprzedaż kredytu. Pośrednik nie ma obowiązku informowania klienta o jej wysokości" - napisano.

Urząd dodał, że wynagrodzenie pośrednika jest z reguły uzależnione od kwoty kredytu, a "system wynagrodzeń pośredników kredytowych nie zawsze uwzględnia działanie w interesie klienta".

Ponadto pośrednicy kredytowi nie mają obowiązku informowania klientów o powiązaniach właścicielskich z bankiem, którego kredyty sprzedają. Nie muszą mieć też wykształcenia kierunkowego ani wiedzy z zakresu finansów.

Zgodnie z danymi UKNF za 2008 r., na rynku kredytów dla gospodarstw domowych działało 37,5 tys. pośredników - osób fizycznych. W 2008 r. pośrednicy kredytowi sprzedali kredyty warte w sumie 35,7 mld zł.

d47ptyc

Podziel się opinią

Share
d47ptyc
d47ptyc