Trwa ładowanie...
defc2tw
defc2tw

Powierzchnia zasiewów zbóż mniejsza o ok. 2 proc. - GUS

...
Share
defc2tw

31.05. Warszawa (PAP) - Powierzchnia zasiewów zbóż jest mniejsza od ubiegłorocznych o 2 proc. - podał GUS zastrzegając, że są to dane sprzed powodzi.

Według wstępnych szacunków nastąpiło również zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 5,0 proc.

GUS podał, że straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w bieżącym roku były większe od ubiegłorocznych, a także większe od tych z lat 2007 oraz 2008 i sięgały od 1,3 proc. do 3,1 proc. powierzchni ich uprawy.

defc2tw

"Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych wykonana była w I dekadzie maja 2010 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS - przed powodzią, a więc nie uwzględnia zniszczeń w uprawach i na trwałych użytkach zielonych powstałych na skutek fali powodziowej i utrzymywania się zastoisk wody na polach, a także ewentualnych przyszłych strat wywołanych niemożnością wjazdu sprzętu rolniczego na wcześniej podtopione pola i wykonania zabiegów agrotechnicznych zapewniających utrzymanie właściwych warunków wzrostu roślin (opryski środkami ochrony roślin, herbicydami, nawożenie, obredlanie) tuż po powodzi. O opublikowaniu wyników wiosennej oceny stanu upraw rolnych i ogrodniczych (choć częściowo straciły swą aktualność) zdecydowano, ze względu na możliwość ewentualnych przyszłych porównań sytuacji sprzed powodzi i ocen późniejszych" - napisał GUS. (PAP)

map/ asa/

defc2tw

Podziel się opinią

Share
defc2tw
defc2tw