Powraca niepokój
Podczas środowej sesji wśród inwestorów powrócił niepokój. Przede wszystkim znów powróciły obawy o Hiszpanię, o tym, jak bank centralny Hiszpanii opublikował informacje, że udział złych kredytów w hiszpańskich bankach jest najwyższy od 1994 roku.
Podczas środowej sesji wśród inwestorów powrócił niepokój. Przede wszystkim znów powróciły obawy o Hiszpanię, o tym, jak bank centralny Hiszpanii opublikował informacje, że udział złych kredytów w hiszpańskich bankach jest najwyższy od 1994 roku.
Dzisiaj z kolei Hiszpania stoi przed kolejnym testem zaufania – poznamy wyniku aukcji dwu- i dziesięcioletnich obligacji Hiszpanii o wartości 1,5-2,5 mld EUR. Ważny będzie zarówno popyt, jak i uzyskane rentowności. Jeśli oprocentowanie obligacji istotnie wzrośnie, to będzie wyraźnym wyznacznikiem tego, że powraca niepokój. Na rynku walutowym obserwowaliśmy dużą zmienność na parze EURUSD. Z początku wspólna waluta traciła na wartości względem dolara, co doprowadziło notowania eurodolara w rejon 1,3060.
Brak siły na pokonanie tego poziomu, a także informacja, jaka znalazła się w raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiąca o tym, że 50 największych europejskich banków będzie zmuszonych do upłynnienia aż 2,6 mld USD swoich aktywów stały się katalizatorem do powrotu powyżej poziomu 1,31 na EURUSD.
W dniu dzisiejszym dominującym motorem do silniejszych ruchów na rynku walutowym oprócz podejścia inwestorów do ryzyka będą dane z amerykańskiej gospodarki. Przede wszystkim uwagę przykuwa indeks wskaźników wyprzedzających, a także indeks aktywności w sektorze przemysłowym Fed z Filadelfii. W przypadku drugiej publikacji konsensus rynkowy zakłada spadek wskaźnika do 12pkt. w kwietniu z 12,5pkt. w poprzednim miesiącu. Ewentualny wyższy odczyt może przełożyć się na silniejszy ruch na korzyść waluty amerykańskiej. Para EURUSD jest obecnie handlowana w zakresie wahań iż technicznego punktu widzenia dopiero wyjście powyżej poziomu 1,3210 albo spadek poniżej poziomu 1,3000 może przyczynić się do silniejszego ruchu kierunkowego.
EURPLN
Dziś z Polski napłyną dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Na EURPLN utrzymuje się zakres wahań. Na wykresie godzinowym widoczny jest trójkąt, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie w rejonie 4,1650, natomiast górne opór w okolicy 4,2050. Wybicie z zakresu może w końcu zaowocuje silniejszym ruchem.
EURUSD
Jak na razie dolar traci na wartości podczas sesji europejskiej. EURUSD wybił się górą z formacji trójkąta na wykresie godzinowym i zmierza w rejon oporu na poziomie 1,3172. Ewentualne przełamanie tego poziomu otworzy drogę w okolice silnej strefy oporu 1,3190-1,3210. Najbliższe wsparcie to poziom 1,3130.
GBPUSD
Wybicie górną z szerszego zakresu wahań przyczyniło się do silnej zwyżki na GBPUSD. Pomógł również komunikat Banku Anglii, który przekreśla szanse na dalsze poszerzanie programu skupu aktywów. Para ustanowiła nowe tegoroczne maksimum w dniu dzisiejszym i obecnie drogą do testu 1,6100 pozostaje otwarta. Silne wsparcie to okolice 1,5940.
EURCHF
Wczoraj szwajcarski rząd przyjął kandydaturę Jordana na nowego szefa SNB. EURCHF handlowany jest blisko dolnego limitu wymiany ustalonego na poziomie 1,20, co zwiększa ryzyko spekulacyjnego ataku na ten poziom. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,2035.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl