Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – wybór należy do matki
Każda kobieta, która wraca po urlopie macierzyńskim do pracy, powinna rozważyć wszystkie prawa jakie jej przysługują, aby decyzja, którą podejmie była z korzyścią dla niej i dziecka. Warto znać wszystkie możliwości, zwłaszcza w sytuacjach wątpliwych
11.09.2013 | aktual.: 04.11.2013 14:36
Kobieta zatrudniona na umowę o pracę, która decyduje się na dziecko powinna zapoznać się z Kodeksem pracy i aktualnymi zmianami, aby wiedzieć czego się spodziewać ze strony pracodawcy i jakie warunki są najbardziej korzystne w jej położeniu.
Pierwszy wariant to skorzystanie z urlopu wychowawczego – każda matka ma prawo do spędzenia trzech lat na tym urlopie, musi jednak pamiętać, że nie może on trwać dłużej, niż do momentu skończenia przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy przewidziany jest dla kobiet, które pracowały nie mniej, niż pół roku. Może być wzięty w całości lub podzielony na maksymalnie trzy odcinki.
Druga opcja to powrót do pracy na etat w niepełnym wymiarze – nie może być on mniejszy, niż połowa pełnego wymiaru. Należy się matkom, którym przysługuje urlop wychowawczy i które złożyły wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Taka połowiczna praca trwa wówczas tyle, ile trwałby urlop wychowawczy.
Trzecia możliwość to powrót do pracy na pełen etat (jeśli przed urlopem w takim wymiarze pracowała kobieta). Zarówno osoba wracająca po urlopie macierzyńskim jak i wychowawczym powinna objąć takie samo (lub równorzędne) stanowisko pracy oraz otrzymywać pensję nie niższą, niż sprzed urlopu.
Warto podkreślić, że tym, czego najbardziej obawiają się młode matki, jest perspektywa utraty dotychczasowej pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego albo brak odnalezienia się w nowej sytuacji w miejscu pracy. Trzeba pamiętać, że wracająca po urlopie kobieta nie może zostać zwolniona, chyba że likwidacji ulega stanowisko jej pracy lub firma ogłasza upadłość, a także w sytuacji wyraźnego naruszenia obowiązków i popełnienia przestępstwa, które nie pozwalają jej na dalsze wykonywanie pracy. Każda kobieta, która wychowuje dziecko do 4 roku życia nie może pracować po godzinach, nocą, wyjeżdżać w delegację poza miejsce pracy jeśli się na to nie godzi, a po urlopie macierzyńskim ma pełne prawo do urlopu wypoczynkowego. Rodzice wychowujący dziecko lub dzieci do 14 roku życia mogą wziąć 2 dni opieki, które muszą wykorzystać do końca danego roku kalendarzowego, są to dni w pełni płatne.
Prawa dla rodziców reguluje Kodeks pracy, który jest powszechnie dostępny i we wszelkich kwestiach spornych można się na niego powołać, jednak w praktyce nie każdy po niego sięga, aby poznać wszystkie przywileje, jakie mu w danej sytuacji przysługują. Taka sytuacja może wynikać z niewiedzy, ale nierzadko też jest wynikiem specyficznej atmosfery w miejscu pracy, która wymusza pewne praktyki i choć nie są niezgodne z prawem, to godzą w dobry interes pracownika.
AMS,JK,WP.PL
Zobacz: Prawo pracy 2013