Trwa ładowanie...
d3d3s8i
15-10-2014 13:15

Powstaje wielofunkcyjny portal Mazowszanie.eu dla mieszkańców regionu

Na przełomie 2014 i 2015 r. ruszy portal Mazowszanie.eu przeznaczony dla mieszkańców regionu, w tym przedsiębiorców i rolników. Portal zawierał będzie m.in. oferty pracy, ogłoszenia i ważne komunikaty lokalne. Będą tam też e-usługi, darmowe porady i szkolenia.

d3d3s8i
d3d3s8i

Portal powstaje w ramach większego projektu, którego elementem będzie m.in. utworzenie na terenie woj. mazowieckiego 174 punktów ze sprzętem komputerowym i dostępem do internetu, czyli Lokalnych Centrów Kompetencji (LCK), głównie na terenach wiejskich.

Projekt realizowany jest przez samorząd woj. mazowieckiego poprzez Agencję Rozwoju Mazowsza (ARM). Jego łączna wartość wynosi 25 mln zł, z czego 85. proc. środków to wsparcie unijne, 14 proc. pochodzi z budżetu państwa, a 1 proc. to koszty samorządu wojewódzkiego.

Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej w Płocku prezes ARM Krzysztof Filiński, portal Mazowszanie.eu w pełnej wersji ruszy za dwa, trzy miesiące, natomiast LCK, powstające w lokalach udostępnianych przez gminy, jak np. ośrodki kultury, będą otwarte już za około półtora miesiąca.

Filiński zauważył, że na Mazowszu, jak wynika z badań, oprócz bariery technologicznej, czyli braku pełnego dostępu do internetu, funkcjonuje też bariera psychologiczna wynikająca z niepełnej wiedzy na temat możliwości korzystania z tego narzędzia, zwłaszcza przez osoby starsze. "Projekt ma to zmienić, upowszechniając dostęp do internetu zwłaszcza w małych miejscowościach. Jego celem jest też integracja mieszkańców regionu" - podkreślił.

d3d3s8i

Analizy wskazują, iż na Mazowszu utrudniony dostęp do internetu ma obecnie 1 mln 150 tys. osób, czyli blisko 1/5 mieszkańców województwa.

"Budowanie społeczeństwa informatycznego jest jednym z celów strategicznych Mazowsza, zarówno w kończącej się perspektywie finansowej Unii Europejskiej, jak i tej na lata 2014-20" - oświadczył marszałek województwa Adam Struzik.

Zaznaczył, że celem projektów takich, jak: Mazowszanie.eu oraz LCK, a także realizowanego już - "Internet dla Mazowsza", jednego z największych tego typu przedsięwzięć w Europie, polegającego na budowie ponad 3,6 tys. km linii światłowodowej, jest wyeliminowanie w ciągu najbliższych lat wykluczenia cyfrowego wśród mieszkańców regionu, zwłaszcza z małych ośrodków i terenów wiejskich.

"Tego typu projekty mają charakter cywilizacyjny, rozwojowy. W perspektywie kilku lat chcemy zbudować na Mazowszu autentyczne społeczeństwo informatyczne" - dodał Struzik.

d3d3s8i

Portal Mazowszanie.eu w zamierzeniu ma być współtworzony przez mieszkańców województwa. Każdy będzie mógł założyć swój własny profil w jednej z trzech kategorii: mieszkaniec, przedsiębiorca, rolnik. Na profilu będzie można pisać m.in. o ważnych w ocenie użytkownika wydarzeniach. Ponadto użytkownicy będą mogli korzystać z bezpłatnych porad z różny dziedzin, bazy ofert pracy i szkoleń.

Na portalu działało będzie tzw. "wirtualne biurko", dające możliwość zdalnej pracy zespołowej przy wybranych projektach. Będzie katalog lokalnych firm i baza obszarów inwestycyjnych. Oprócz informacji o historii i zabytkach regionu na portalu znajdzie się też e-planer służący do wyznaczenia trasy podróży poprzez wybrane miejscowości z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Będą także szczegółowe informacje pogodowe, w tym dla rolników.

Na razie portal Mazowszanie.eu działa w wersji wstępnej. Za jej pośrednictwem można wziąć udział w głosowaniu nad wyborem 24 miast, miasteczek i wsi, które będą częścią przygotowywanej edukacyjnej gry planszowej o województwie. Każdy mieszkaniec regionu może do 13 listopada głosować na swoją miejscowość. Do środy najwięcej głosów zdobyła miejscowość Ząbki - 1044. Na Warszawę oddano 175 głosów.

Gra planszowa, polegająca na budowaniu i przemierzaniu szlaków wiodących przez Mazowsze oraz odpowiadaniu na pytania, dotyczące np. historii i ciekawostek związanych z regionem i poszczególnymi miejscowościami, będzie rozdawana od grudnia w gminnych placówkach LCK. Jej nakład ma wynieść kilka tysięcy sztuk.

d3d3s8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d3s8i