Trwa ładowanie...

Pożary w Grecji. Co jeśli masz wykupioną wycieczkę?

W pożarach w Grecji zginęły już 74 osoby. Wśród ofiar jest dwóch Polaków. Nic dziwnego, że Polacy, którzy od lat uwielbiają podróżować do Grecji, z uwagą śledzą temat. Co jeśli i Ty masz wykupioną wycieczkę w regionie objętym pożarami?

Share
Pożary w Grecji. Co jeśli masz wykupioną wycieczkę?
Źródło: 123RF, fot: n
dxabfq9

– Zatonęła łódź z 10 osobami. Wśród nich były dwie osoby z naszego biura – taką tragiczną wiadomość przekazał w rozmowie z WP Adam Górczewski, rzecznik prasowy biura podróży Grecos. – W tym rejonie przebywa ponad 400 klientów naszego biura. Zostali przetransportowani do hoteli w bezpiecznym miejscu - dodał. Zaznaczył, że biuro ma środki, by ewentualnie ewakuować turystów.

Przedstawiciel Grecosa zapewnił, że turyści, którzy będą chcieli wracać do Polski, będą mieli taką możliwość. Ci, którzy zrezygnują z wyjazdu w najbliższym czasie, dostaną zwrot kosztów lub będą mogli zmienić kierunek wycieczki.

Jak informowało biuro podróży ITAKA, na Peloponezie przebywa ponad 500 osób, które skorzystały z ich usług. Wczoraj 87 turystów biura nie wyleciało do Polski z powodu zablokowanej drogi dojazdowej na lotnisko. Ma im być zaproponowany alternatywny przelot, by dotarli we wtorek do Polski. Najbliższy hotel, w którym przebywają klienci ITAKI, znajduje się ok. 45 km od miejsca pożaru w miejscowości Kinetta, w drodze z Aten do Koryntu. Wszyscy klienci biura, jak zapewniają jego przedstawiciele, są bezpieczni, znajdują się pod opieką rezydenta.

dxabfq9

Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl powiedziała nam, że Polacy jeżdżą przede wszystkim na wyspy, a problem pożarów dotyczy głównie Attyki. Choć nie tylko.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: WP.PL

Biuro Rainbow Tours, które zapewnia, że jego turyści są bezpieczni, poinformowało, że realizuje dwie wycieczki objazdowe na terenie Grecji. W związku z pożarami odstąpiło od realizacji punktów programu zlokalizowanych na terenie objętym zagrożeniem pożarowym.

Zmian można się spodziewać w przypadku wycieczek fakultatywnych, dokupowanych przez turystów już podczas pobytu w Grecji. W związku z pożarami niektóre dla bezpieczeństwa ludzi mogą zostać odwołane lub ich trasa może zostać zmieniona.

dxabfq9

Sytuacja jest zresztą dynamiczna, więc tym bardziej warto się nią interesować.

Nowe przepisy sprzyjają turystom

Obowiązująca od 1 lipca nowa ustawa o imprezach turystycznych pozwala klientowi, który ma już wykupioną wycieczkę w rejony zagrożone pożarami, odwołać wyjazd i odzyskać pieniądze, przypomina zresztą RMF.FM. Nowe przepisy przewidują bowiem, że jeżeli w miejscu, do którego mamy wykupioną wycieczkę, wystąpią nadzwyczajne okoliczności, to można zrezygnować z wyjazdu. Dotyczy to, jak precyzuje portal RMF-u, takich sytuacji jak pożary, wybuch wulkanu czy zagrożenie terroryzmem.

Zobacz także: Pożary w Grecji. Rozmawiamy z polskimi turystami o zagrożeniu

W związku z tragicznymi wydarzeniami Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym prosi obywateli polskich przebywających w Grecji o zachowanie "szczególnej ostrożności" oraz śledzenie informacji przekazywanych przez lokalne służby porządkowe. "W razie wystąpienia zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych" - czytamy.

Ministerstwo zapewniło, że ambasada RP jest w ciągłym kontakcie z lokalnymi służbami i władzami. Uruchomiona została też specjalna infolinia pod numerem tel. +30 6936554629.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxabfq9

Podziel się opinią

Share
dxabfq9
dxabfq9