Poznań/ Nowy dyrektor ZM GOAP ma rozwiązać problem wywozu odpadów
Od kontroli wywozu odpadów z czterech dużych dzielnic Poznania rozpocznie w czwartek pracę nowy dyrektor biura Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP). Poznań od początku roku boryka się z problemem zalegających śmieci.
21.01.2015 18:05
Nowego dyrektora biura ZM GOAP przedstawił w środę na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jakub Jędrzejewski, który od końca grudnia 2014 r. jest przewodniczącym zarządu Związku. GOAP odpowiada za gospodarkę śmieciową w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach; problemy z wywozem odpadów dotyczą tylko Poznania.
Zdaniem Jędrzejewskiego zmiany personalne w GOAP były konieczne. Dzięki nim mieszkańcy Poznania z czasem mają dostrzec poprawę sytuacji na ulicach i podwórkach.
Nowym dyrektorem ZM GOAP został Bartosz Wieliński; pracę rozpocznie w czwartek. Jak zapowiedział, pierwszym jego krokiem będzie zapoznanie się z interwencjami, jakie wpłynęły od mieszkańców w związku z niewywożeniem odpadów i brakiem kubłów na śmieci.
"Zlecę przeprowadzenie kontroli w dzielnicach Grunwald, Rataje, Winogrady i Piątkowo. Problem dotyczy przede wszystkim tych czterech dzielnic" - powiedział Wieliński.
Po kontroli GOAP będzie wiedział czy firmy wywożące odpady wywiązują się z podpisanej umowy i spełniają jej zapisy dotyczące m.in. odpowiedniej ilości pojazdów, terminowość odbioru śmieci i dostarczenia kubłów.
"W sytuacji stwierdzenia niewykonywania zleconych prac poprosimy, żeby - zgodnie z umową - w terminie 10 dni zostały one wykonane. Jeśli tak się nie stanie, będę rekomendował zarządowi Związku rozwiązanie umowy z wykonawcami w trybie natychmiastowym" - zapowiedział Wieliński.
1 stycznia br. na terenie ZM GOAP weszły w życie zmiany w wywozie odpadów. Są one związane z rozstrzygniętymi w czerwcu 2014 r. przetargami na wywóz śmieci.
W czterech z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, za odbiór śmieci odpowiada konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech. Wprowadzono również System Identyfikacji Pojemników (SIP), który w założeniu miał poprawić m.in. terminowość odbioru śmieci; wymiany wymagało ponad 100 tys. pojemników.
Bartosz Wieliński w ostatnim czasie kierował Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom-Wola, którego głównym udziałowcem jest samorząd województwa wielkopolskiego; wcześniej był pracownikiem departamentu gospodarki wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jest związany z Platformą Obywatelską; startował do Sejmu z listy tej partii. W ostatnich wyborach samorządowych został radnym w Środzie Wielkopolskiej.
Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.