Poznań za pieniądze z ZIT chce wybudować kolej metropolitalną
Metropolia Poznań za pieniądze ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) chce wybudować system kolei. Mieszkańcom ma to zapewnić sprawny transport publiczny. Projekt był w środę jednym z tematów poznańskiej konferencji naukowej o granicach metropolii.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są częścią nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. ZIT-y mają objąć przedsięwzięcia realizowane przez miasta i okoliczne samorządy, które tworzą tzw. obszary funkcjonalne. W wyborze inwestycji do realizacji będą brały również udział samorządy wojewódzkie - pieniądze zapisano w regionalnych programach operacyjnych.
W Wielkopolsce powstaną dwa ZIT-y: aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej. W ich ramach łącznie do wydania będzie ponad 265 mln euro. Według szacunków Poznań otrzyma na swoje projekty ok. 160 mln euro.
"Kolej metropolitarna to największy projekt Metropolii Poznań w ramach ZIT. Partnerem w jego realizacji ma być samorząd regionalny, który z innych programów UE przekaże pieniądze na tabor i modernizację linii kolejowych" - mówił o projekcie podczas konferencji dyrektor centrum badań metropolitarnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Tomasz Kaczmarek.
W ramach projektu mają powstać nowe dworce i przystanki kolejowe, a obecnie istniejące zostaną przebudowane. Dodatkowo w ich pobliżu pojawią się parkingi oraz centra usługowe.
Samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu Metropolia Poznań liczą, że projekt uda się zrealizować w nowej perspektywie finansowej UE. "Jest nadzieja, że za kilka lat będziemy jeździć szybką koleją miejską i podmiejską, tak jak to ma miejsce w miastach Europy Zachodniej" - dodał prof. Kaczmarek.
Projekt ma objąć linie kolejowe położone na terenie samorządów tworzących metropolię.
W skład Stowarzyszenia Metropolia Poznań wchodzi miasto Poznań wraz z powiatem poznańskim i 22 okolicznymi gminami. Współpraca samorządów sięga 2007 roku i wywodzi się od Rady Aglomeracji Poznańskiej.