Pożyczka z BŚ na korzystniejszych warunkach niż rynkowe
Umowa z Bankiem Światowym dotycząca pożyczenia Polsce 750 mln euro zostanie zawarta na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, a pieniądze zasilą budżet - poinformowało w środę PAP biuro prasowe resortu finansów.
Rada Dyrektorów Wykonawczych Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (MBOR, jedna z agencji płatniczych Banku Światowego) zatwierdziła we wtorek 750 mln euro pożyczki dla Polski.
- Pożyczka jest jedną z pakietu dwóch pożyczek przeznaczonych na wsparcie rządowego programu reform w dziedzinie finansów publicznych polegającego na ich konsolidacji, poprawie efektywności działania administracji publicznej poprzez wprowadzenie reguł fiskalnych oraz racjonalizacji wydatków socjalnych - poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.
- Umowa pożyczki zostanie zawarta na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, okres zapadalności wyniesie 20 lat i obejmie 9 letnią karencję na spłatę kapitału - dodała. Podkreśliła, że oprocentowanie pożyczek z MBOR jest znacznie poniżej rynkowego, ponadto pożyczka jest udzielana na dłuższe terminy niż możliwe w przypadku emisji obligacji.
Oprocentowanie pożyczki ma być zmienne, oparte o zmienną marżę i sześciomiesięczny LIBOR. Umowa przewiduje też tzw. opłatę wstępno-końcową w wys. 0,25 proc. kwoty pożyczki. Zgodnie z informacją z resortu finansów środki z pożyczki zasilą budżet państwa.
MF podało, że podpisanie umowy przewidziane jest na przełomie czerwca i lipca 2012 r. Natomiast wysokość kwoty oraz warunki drugiej pożyczki zostaną uzgodnione w drodze negocjacji w późniejszym terminie, jej wypłata przewidziana jest na 2013 r.
Resort finansów poinformował ponadto, że termin "Bank Światowy" to wspólna nazwa dla Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju, który (jedna z 5 agencji Grupy Banku Światowego finansująca projekty w najbiedniejszych krajach świata). Umowa pożyczki będzie podpisywana z MBOR.
Zgodnie z wtorkowym komunikatem Banku Światowego celem pożyczki jest wzmocnienie polskich finansów publicznych. - Program wsparcia Polski jest kluczowym w zaangażowaniu Banku Światowego w sferę reform finansów publicznych kraju - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Banku Światowego na Europę centralną i kraje bałtyckie Peter Harrold. Jego zdaniem, pożyczka to wyraz uznania dla reform podjętych przez polski rząd, w tym dotyczących systemu emerytalnego.