Trwa ładowanie...
d3ybyo9
30-07-2014 17:50

Pozytywne dane z USA osłabiają złotego i polskie obligacje

Środowe pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki spowodowały spadek wartości polskiej waluty i polskich obligacji. Dla rynków kluczowa będzie jednak reakcja Rezerwy Federalnej - uważają analitycy.

d3ybyo9
d3ybyo9

"Poznaliśmy już istotne dane z USA, ale nadal najważniejszym wydarzeniem dla inwestorów będzie zachowanie Fed. Zobaczymy, czy Fed zmieni swoją retorykę w reakcji na dobre dane" - powiedział PAP diler walutowy z Banku BPH Andrzej Krzemiński.

Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu podał, że Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2014 roku o 4,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2014 roku o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Skorygowano także wynik za I kwartał na spadek o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk wobec spadku o 2,9 proc.

Ponadto prywatna firma ADP Employer Services podała, że w firmach w USA przybyło w lipcu 218 tys. miejsc pracy. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w lipcu przybyło 230 tys. miejsc pracy.

"Wcześniejsze dane przyczyniły się do widocznego umocnienia dolara zarówno w stosunku do euro, jak i do złotego. Nieco stabilniejsza była para euro-złoty, ale i tu złoty dziś tracił. Osłabienie względem USD to pokłosie danych makro, zaś osłabienie wobec EUR jest pokłosiem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję" - dodał.

d3ybyo9

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje mają objąć: odcięcie głównych banków rosyjskich z większościowym udziałem państwa od nowego finansowania na rynku UE, embargo na broń, ale tylko w odniesieniu do nowo zawieranych kontraktów, zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego i ograniczenie eksportu zaawansowanych technologii i sprzętu potrzebnego do eksploatacji złóż ropy naftowej.

Nowe sankcje na sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji ogłosił we wtorek również prezydent USA Barack Obama.

Krzemiński dodał, że złoty testował w środę poziom 3,1050 wobec dolara oraz 4,15 wobec euro.

Zdaniem dilera SPW z Raiffeisen-Polbanku Krzysztofa Bednarczyka, w środę krajowy rynek obligacji osłabił się w ślad za danymi z gospodarki amerykańskiej.

d3ybyo9

"Rynek dziś skupiony był na wieściach z USA. Najpierw poznaliśmy serię danych - odczyt dotyczący PKB okazał się sporo lepsze od konsensusu, co szybko odbiło się na naszym rynku. Ożywienie gospodarcze w USA wzmacnia scenariusz zacieśnienia pieniężnego w USA. To powoduje, że nasz rynek mocno zszedł w cenach" - powiedział PAP Bednarczyk.

"Teraz czekamy jeszcze na sygnały płynące z posiedzenia Rezerwy Federalnej. Zobaczymy, jak Fed zareaguje na te dane" - dodał.

W ocenie Bednarczyka, posiedzenie Fed będzie kluczowe dla notowań polskich papierów w dwóch ostatnich sesjach tego tygodnia.

d3ybyo9

"Reakcję rynku na Fed poznamy dopiero na jutrzejszym otwarciu. Nie ma już innym istotnych wydarzeń na rynku, więc wydaje mi się, że notowania w czwartek i piątek zależne będą właśnie od Fed" - powiedział.

Dodał, że sierpień powinien być spokojniejszym okresem dla notowań polskich obligacji.

"Wchodzimy w drugi miesiąc wakacji. Ponadto nie mamy zaplanowanego decyzyjnego posiedzenia Rady. Także MF nie planuje na ten miesiąc przetargów na rynku pierwotnym" - powiedział.

d3ybyo9

"Dzisiejsza sesja przebiegała pod znakiem oczekiwania na informacje z USA. Wcześniej rynek otworzył się bardzo pozytywnie, byliśmy na wysokich poziomach cenowych, zbliżonych do wczorajszego zamknięcia" - dodał Bednarczyk.

środa środa wtorek 16.05 9.00 15.55

EUR/PLN 4,1527 4,1504 4,1528 USD/PLN 3,1040 3,0953 3,0958 EUR/USD 1,3376 1,3409 1,3413

OK0716 2,39 2,35 2,37 PS0719 2,79 2,73 2,73 DS1023 3,24 3,17 3,17

d3ybyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybyo9