Pozytywne momentum cd.
Utrzymanie poniedziałkowych wzrostów i brak większej korekty w dniu wczorajszym wskazuje na krótkoterminową dominację kupujących.
15.07.2009 | aktual.: 15.07.2009 12:44
Dzięki dobrym wynikom i prognozom Intela rynki amerykańskie prawdopodobnie otworzą się z luką wzrostową. Przewidywane przez kontrakty terminowe otwarcie na S&P500 wypada w pobliżu linii poprowadzonej po szczytach korekty spadkowej. Ze względu na publikowane o 14:30 i 15:15 dane makroekonomiczne nastroje mogą ulec niewielkiej zmianie, ale luka wzrostowa nie powinna być testowana przed otwarciem o 15:30. Korekta testująca lukę może nastąpić niedługo po otwarciu, ale generalnie spodziewamy się utrzymania presji kupujących. Wsparciem na S&P500 będzie strefa powyżej 905. Rynek będzie dzisiaj grał pod jutrzejsze wyniki JP Morgana, które również powinny być dobre. Trudno ocenić jednak, jakie będą wyniki Bank of America i Citigroup - będzie to zależeć głównie od kreatywnej księgowości. Inwestorzy mogą mieć większe obawy odnośnie tych banków, więc jutro może nastapić silniejsza realizacja zysków. Wolumen na wczorajszej sesji był stosunkowo niski, co sugeruje, że w średnim terminie zakresy się utrzymają. Przy oporach
technicznych wolumen na wzrostach musiałby wzrosnąć, jeśli trend miałby być utrzymany. Zmienność mierzona cenami opcji pozostaje w trendzie spadkowym, co potwierdza poprawę sentymentu na rynkach. Inne rynki zachowują silną korelacją z amerykańskimi indeksami. Skala ruchów jest jednak ciągle ograniczona i z perspektywy średnioterminowej generalnie utrzymują się zakresy.
Oprócz danych makro rynek będzie oczekiwał na protokół z posiedzenia FOMC. Notatki mogą mieć istotny wpływ na nastroje ze względu na rosnące niepokoje rynku dotyczące przyszłej "exit strategy" z obecnych programów Fedu. Negatywną dla rynków informacją jest rosnąca presja poliytczna na ograniczenie wielkości i skali podejmowanego ryzyka przez największe banki amerykańskie
EURPLN
Wybicie dołem na eurozłotym potwierdza trend aprecjacji złotego. Dzisiaj z rana notowania EURPLN oscylują w pobliżu wsparcia wynikającego z wydłużenia 61,8% poprzedniej fali spadkowej oraz minimum korekty majowej. Celem obecnego impulsu spadkowego będzie 4,20, w pobliżu wydłużenia 100% fibo. Krótkoterminowym oporem będzie strefa 4,33-4,345. Złoty będzie w dalszym ciągu uzależniony od nastrojów na giełdach. Silne zachowanie warszawskiej giełdy wskazuje na napływ spekulacyjnego kapitału zagranicznego. Prawdopodobnie jest to kapitał krótkoterminowy. Jutro publikowane będą dane o dynamice przeciętnych wynagrodzeń oraz o zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
EURUSD
Utrzymanie się dobrych nastrojów na rynkach podtrzymuje presję na dolara i dzisiaj eurodolar jest bliski przebicia oporu w przy 1,4050-60. Formacja odwróconej głowy z ramionami jest dość symetryczna i wybicie z niej powinno wygenerować silnejszy impuls wzrostowy. Krótkoterminowym wsparcie będzie teraz zniesienie 38,2% trwającej fali wzrostowej (1,4008). Cofnięcie na EURUSD nie powinnno przekroczyć tego poziomu, jeśli obecny ruch jest impulsem. Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i inflacji CPI z USA mogą stać się pretekstem do kontynuacji wzrostów. Wieczorem rynek będzie się koncentrował na publikowanym protokole z posiedzenia FOMC.
GBPUSD
Ruch wzrostowy na funtdolarze wyhamował w pobliżu oporu wynikającego ze szczytu z 9 lipca przy 50% zniesieniu fibo poprzedzającej fali spadkowej. Trend krótkoterminowy trwający od 13 lipca jest dość dynamiczny, a korekty są płytkie. Najgłębsza miała dotychczas około 100 pipsów. Z perspektywy dzisiejszego dnia, można założyć, że dopóki GBPUSD pozostaje powyżej zniesienia 38,2% przy 1,6264, należy utrzymywać długie pozycje. Perspektywa wybicia górą na EURUSD i kontynuacji wzrostów na giełdach powinna działać pozytywnie na funta. Korektę spadkową w kierunku 1,63, wykorzystywalibyśmy do otwierania długich pozycji z bliskim stop lossem.
USDJPY
Pozytywny sentyment na giełdach i rosnący apetyt na ryzyko sprzyja osłabianiu się japońskiego jena. Dodatkowym czynnikiem wpływającym negatywnie na jena jest obniżenie prognoz wzrostu gospadarczego przez Bank Japonii oraz obawy dotyczące rosnących "złych" kredytów w bilansach japońskich banków. USDJPY pozostaje poniżej oporu technicznego wynikającego ze zniesienia 38,2% fibo. Ewentualne wybicie górą na EURUSD będzie ograniczać aprecjację dolara w relacji do jena.
IDMSA