ycipk-47brjh

Praca cztery dni w tygodniu, wolne piątki dla pracowników. Microsoft testuje nowe rozwiązania

Japoński oddział Microsoftu sprawdził, jak zadziała na efektywność pracowników wydłużony o dodatkowy dzień weekend. Efekt? Nastąpił wzrost produktywności całego oddziału o niemal 40 proc., a także zmniejszyły się koszty pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sukces czterodniowego tygodnia pracy zachęcił Microsoft do kolejnej edycji programu.
Sukces czterodniowego tygodnia pracy zachęcił Microsoft do kolejnej edycji programu. (Shutterstock.com, Fot: Ken Wolter / Shutterstock.com)
ycipk-47brjh

Microsoft, w ramach eksperymentu "Work Life Choice Challenge 2019 Summer", przeprowadzonego w sierpniu tego roku, sprawdził, jak japońscy pracownicy zareagują na dodatkowy dzień wolny w pracy. Dlatego też w każdy piątek (2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia) nie musieli przychodzić do zakładu.

Ponad 2 tys. pracowników przepracowało 17 dni, zamiast planowanych 22 – podaje Polsat News. Pozytywnie wpłynęło to na ich efektywność – każdy pracownik zanotował wynik sprzedaży wyższy o 39,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Firma natomiast przycięła koszty na zużyciu energii elektrycznej – krótszy czas pracy spowodował, że Microsoft zużył jej o 23,1 proc. mniej, niż w sierpniu 2018 roku. Jeszcze lepiej prezentuje się wynik zużycia papieru do drukarek – zmniejszył się o 58,7 proc.

ycipk-47brjh

Zobacz także: Biznes na kulturze. "Stopą zwrotu jest jakość życia"

Więcej wolnego wpłynęło też pozytywnie na samopoczucie pracowników. 92,1 proc. z nich uznało go za sukces, a aż 96,5 proc. zapewniło, że ich ogólny nastrój poprawił się.

Przeczytaj: Czterodniowy tydzień pracy. Kolejna firma potwierdza, że się da

ycipk-47brjh

Jest to o tyle istotne, że Japończycy pracują najwięcej na świecie – informuje CNBC. Średnio w ciągu miesiąca ich nadgodziny wynoszą nawet 80 godzin. W kraju tym powstało nawet określenie "karoshi", które oznacza "śmierć z przepracowania"

Sprawdź: Niemiecki gigant może trafić w ręce Czechów. Przejęcie coraz bardziej realne

Microsoft uznał program za sukces, dlatego "Work Life Choice Challenge" będzie kontynuowany. Jego następna edycja zaplanowana jest na grudzień.

Niektóre firmy już w zeszłym roku testowały czterodniowy tydzień pracy.

ycipk-47brjh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-47brjh

ycipk-47brjh
ycipk-47brjh