Praca sezonowa przy zbiorze winogron

Przy zbiorze winogron we Francji zarobisz nawet 8 tysięcy złotych za miesiąc pracy. To ciężkie fizycznie zajęcie i dobrze znać przynajmniej podstawy języka francuskiego. Gdzie szukać zatrudnienia?

Praca sezonowa przy zbiorze winogron
Źródło zdjęć: © PAP/ Dariusz Delmanowicz

13.06.2013 | aktual.: 13.06.2013 12:19

Kiedy i gdzie?

We Francji znajduje się największa liczba winnic w Europie. Niektóre z nich mają ponad 100 tysięcy hektarów. Przy zbiorze winogron można spotkać bardzo wielu naszych rodaków. To popularna sezonowa forma zarobkowania.

Praca przy winobraniu, we Francji południowej i Prowansji, rozpoczyna się najwcześniej pod koniec sierpnia. Im bardziej na północ kraju - tym później zaczyna się zbieranie owoców. Przykładowo w Alzacji zbiory trwają nawet do połowy października. Można wykorzystać różne pory dojrzewania owoców i przemieszczać się z południa na północ kraju. Dlatego warto wybrać się do Francji samochodem. Z przyczyn pogodowych o terminach rozpoczęcia pracy zbieracze dowiadują się na 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem winobrania.

Zarobki

Stawki są najczęściej godzinowe - wtedy otrzymuje się najniższą krajową, czyli 9 euro. Zdarzają się pracodawcy, którzy płacą więcej. W niektórych winnicach preferowana jest praca na akord.

Godziny wykonywania obowiązków zależą od umowy z szefem. Zazwyczaj pracuje się od poniedziałku do soboty, nawet od szóstej rano, po 8 godzin dziennie – 4 godz. rano, potem, kiedy jest największy upał - 1,5 godz. przerwy, a po południu powrót na następne 4 godz. Według francuskiego prawa – praca może odbywać się maksimum 6 dni w tygodniu i nie może przekraczać 10 godzin dziennie.

We Francji obowiązuje 7- godzinny dzień pracy, jeśli pracuje się ponad 35 godzin w tygodniu, przysługują nadgodziny: za pierwsze 8 nadgodzin - dodatkowe 50 proc. stawki, za każdą kolejną godzinę nadliczbową – 100 proc. We Francji nie płaci się podatku od nadgodzin.

Właściciel gospodarstwa jest też zobowiązany do zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia. Zatrudnieni mieszkają zazwyczaj w domkach dla pracowników sezonowych, pomieszczeniach gospodarczych lub przyczepach campingowych. Można też rozbić sobie namiot na posesji szefa. Jeśli pracodawca nie oferuje posiłków, powinien wypłacać dodatek wyrównawczy na żywność, która jest we Francji droższa niż w Polsce.

Okresy pracy wynoszą od 2 do 4 tygodni, w zależności od winnicy, liczby zatrudnionych osób, pogody i szybkości pracy. W 2 tygodnie zarabia się maksimum 4 tysiące złotych netto. Warto pamiętać, że w czasie złej pogody nie pracuje się i ten czas nie jest płatny.

Jak znaleźć pracę?

Rozsyłając maile z ofertą pracy po francusku. Adresy winnic znajdują się m.in. na stronach: www.alsace-du-vin.com, www.monaoc.com. Pomocna jest też strona urzędu pracy: www.pole-emploi.fr. Można też szukać zatrudnienia poprzez pośredników, ale wtedy należy się liczyć z o wiele mniejszymi zarobkami, ponieważ takie biuro pobiera prowizję.

Warto znać francuski, w tym języku należy też pisać aplikacje do pracy. Zaznajomienie się ze słownictwem dotyczącym uprawy winogron jest również mile widziane. Przed wyjazdem trzeba wysłać skany aktu urodzenia i dowodu osobistego do francuskiego biura pracy sezonowej. Czasem formalności załatwia sam pracodawca. Osoby, które wrócą do pracy w następnych sezonach, będą figurowały już w bazie danych.

Umowa o zatrudnieniu, także dla pracowników zagranicznych, musi zostać podpisana najpóźniej po 48 godzinach od momentu świadczenia pracy. Powinna zawierać daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, godziny pracy, obowiązki, wysokość zarobków i sposób ich rozliczania.

Kto zdecyduje się na takie zarobkowanie, musi wiedzieć, że zbieranie winogron to ciężka fizycznie praca, wykonywana w upale, na kamienistym, stromym podłożu. Polega na ścinaniu sekatorem nawet kilkuset kilogramów winogron dziennie. Owoce rosną na różnej wysokości - dlatego wielu zbieraczy uskarża się na ból kręgosłupa lub kolan.

Niezbędnik – co trzeba zabrać

• Buty do kostek.
• Nakrycie głowy (chusta, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne).
• Ubrania robocze, szczególnie długie spodnie z wyściółką na kolana (można też zaopatrzyć się w ochraniacze sportowe lub takie, które używa się do układania kostki brukowej – koszt kilkunastu złotych w hipermarkecie budowlanym).

Przydatne zwroty

vandangeur - sezonowy pracownik przy zbiorze winogron,
contrat de travail saisonnier – umowa o pracę przy zbiorze winogron,
pole emploi – urząd pracy
raisin – winogrono
pourri – zgniłe
vert, verte - zielone, niedojrzałe
laisser - zostawiać (laissez vouz - zostawcie, np. na krzaku)
vigne brousse - krzak winogron
rang, rangee – rządek
a camion - do samochodu
fin – koniec
a manger - jedzenie

Anna Urbańczyk,JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (188)