Praca w niedzielę i święta - kogo dotyczy nowelizacja Kodeksu pracy?
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta.
Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w naszym kraju.
18.12.2013 | aktual.: 18.12.2013 16:57
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w naszym kraju.
Obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.
Przygotowana przez posłów PO ustawa rozszerza katalog tych prac o prace "wykonywane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału, lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".
- Rozszerzenie możliwości pracy w niedziele i święta ze względu na odmienne dni wolne od pracy jest uzasadnione i potrzebne, biorąc pod uwagę charakter świadczonych usług oraz międzynarodowy zasięg prowadzenia działalności gospodarczej przez coraz więcej firm - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Warto pamiętać, że pracownicy nie zostaną jednak pozbawieni ochrony, zwłaszcza w zakresie ustalania wymiaru czasu pracy oraz gwarantowanych okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego, a także w zakresie gwarantowanego dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta.
Nasz rynek pracy odgrywa kluczową rolę w świadczeniu usług transgranicznych. Ze względu na dobrze wykwalifikowanych, młodych pracowników zyskujemy przewagę konkurencyjną - pojawiają się nowe inwestycje, są tworzone atrakcyjne miejsca pracy w różnego rodzaju centrach. W sektorze usług biznesowych umowy o pracę stanowią przeszło 90 proc. wszystkich umów, z czego blisko 70 proc. podpisywana jest na czas nieokreślony. Średnie wynagrodzenie wynosi ok 5.000 zł brutto - informuje PKPP Lewiatan.
Jak informował podczas debaty nad ustawą Tomasz Szymański (PO) z komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, tego typu usługi świadczy w Polsce kilkaset firm z rodzimym kapitałem, więc nie jest to uprzywilejowanie wyłącznie zagranicznych pracodawców. Dodał, że z informacji uzyskanych od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że ze względu na brak takich przepisów kilka planowanych w Polsce inwestycji nie doszło do skutku, inwestycje zostały ulokowane u naszych sąsiadów.
Praca w niedziele i święta przy świadczeniu usług transgranicznych jest dozwolona m.in.: na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii. W ciągu kilku lat Polska wyrosła na lidera w centrach usług dla biznesu. Po Indiach i Chinach, jesteśmy trzecim najważniejszym na świecie rynkiem dla lokowania takich inwestycji. W centrach usług w Polsce pracuje blisko 200 tys. osób. Według danych Stowarzyszenia Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wartość dostarczonych usług, z których 90 proc. trafia na eksport, wynosi 7,7 mld zł. - podał PKKP Lewiatan.
Dobrej myśli są również eksperci z monsterpolska.pl. - Proponowany system to naszym zdaniem krok w dobrym kierunku. Jest to korzystne przede wszystkim dla firm świadczących usługi transgraniczne. Sektor ten intensywnie się rozwija i warto szukać rozwiązań, które pozwolą to tempo wzrostu utrzymać. Na światowym rynku jesteśmy numerem 3, po Indiach i Chinach, a Kraków znalazł się wśród 10 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla outsourcingu usług biznesowych w najnowszym rankingu „Tholons Top Outsourcing Destinations 2013” i jest tym samym pierwszym ośrodkiem z Europy Środkowo - Wschodniej w TOP 10 tego rankingu - skomentowała Małgorzata Majewska.
- Firmy te potrzebują jednak systemowych rozwiązań, które wzmocnią ich konkurencyjną pozycję na rynku międzynarodowym i pozwolą na tworzenie nowych miejsc pracy. Tego typu rozwiązania, jak te ostatnio zaproponowane, zwiększają naszą konkurencyjność, co przełoży się na dalszy wzrost inwestycji w tym sektorze, a tym samym nowe miejsca pracy. Ważne jest to, aby wprowadzenie takich rozwiązań było odpowiednio komunikowane pracownikom w firmach, a inne prawa pracowników były respektowane. Wtedy sektor ten będzie mógł dalej się rozwijać - dodała ekspert monsterpolska.pl.
Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 240 posłów, 183 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Przeciwne uchwalaniu nowelizacji były PiS, TR i SP. Kluby argumentowały m.in., że jest to kolejny projekt demontujący Kodeks pracy, który co do zasady zakazuje pracy w niedziele i święta. Zdaniem opozycji kolejne wyjątki od tej zasady powinny być wypracowane wspólnie z parterami społecznymi.
AS
Zobacz: Kodeks pracy 2013 po zmianach