Praca w Polsce. Oto ilu cudzoziemców ma zatrudnienie

Dane z Centrum Analitycznego Gremi Personal wskazują na nowy trend na polskim rynku pracy. Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na pracę w Polsce, a ich udział w rynku pracy wynosi już 6,5 proc. Nie są to tylko pracownicy z krajów sąsiadujących z Polską, ale także z innych kontynentów.

Coraz więcej cudzoziemców na polskim rynku pracy
Coraz więcej cudzoziemców na polskim rynku pracy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | romankosolapov
oprac. NBU

04.09.2023 | aktual.: 04.09.2023 19:00

Centrum Analityczne Gremi Personal przedstawiło najnowsze dane dotyczące zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. Chociaż Ukraińcy wciąż stanowią największą grupę cudzoziemców pracujących, ich liczba nie rośnie tak dynamicznie jak w przypadku innych narodowości.

Na koniec lipca 2023 r. w rejestrach ZUS znajdowało się 749,1 tys. Ukraińców. To o zaledwie 13,3 tys. więcej niż w 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wzrost zatrudnienia obcokrajowców w Polsce

Według danych ZUS na koniec lipca tego roku w Polsce pracowało 1,098 mln obcokrajowców, co jest wzrostem o 40,2 tys. w porównaniu do stycznia i prawie 73 tys. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niewielki wpływ na te statystyki miał napływ pracowników z Ukrainy. Ich udział w rejestrach ZUS spadł z prawie 72 proc. w 2022 r. do 68,3 proc. na koniec lipca tego roku.

Napływ pracowników z Białorusi jest z kolei szczególnie zauważalny. Na koniec lipca w Polsce pracowało niemal 122,7 tys. Białorusinów, co jest wzrostem o 12,4 tys. w porównaniu do styczniowych danych. Trzecią co do wielkości grupą są Gruzini, z 27,4 tys. osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym w Polsce.

Różnorodność narodowości na polskim rynku pracy

Chociaż nadal zdecydowaną większość obcokrajowców na polskim rynku pracy stanowią Ukraińcy, Białorusini, Gruzini i Mołdawianie, to wciąż nie jest to wystarczająca pula dostępnych pracowników. Znacznie trudniej jest ściągnąć pracowników z Azji czy Afryki - komentuje Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

Guzman dodaje również, że głównym wyzwaniem są bariery prawne i wizowe, które utrudniają napływ pracowników z krajów spoza Europy Wschodniej. - Obecnie stosunkowo łatwo jest uzyskać pozwolenie na pracę, ale jest stosunkowo duży odsetek odmów wiz. Np. jeśli chodzi o Azję, to jest to około 20 proc. - wyjaśnia.

Sektorowe preferencje cudzoziemców

Według Gremi Personal najwięcej obcokrajowców pracuje w Polsce w sektorach przetwórstwa przemysłowego, HoReCa, TSL, budownictwa, handlu i agencjach zatrudnienia. W tych sektorach zatrudnionych jest trzech na czterech cudzoziemców objętych ubezpieczeniami społecznymi w ZUS. Warto też zaznaczyć, że największe miasta Polski, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, skupiają największą liczbę pracujących cudzoziemców.

Raport Centrum Analitycznego Gremi Personal pokazuje, że polski rynek pracy ewoluuje. Mimo że Ukraińcy wciąż stanowią większość, udział obcokrajowców w polskim sektorze zatrudnienia jest coraz bardziej zróżnicowany. - Globalny rynek pracy w Polsce staje się faktem, pomimo tego, że prawo wcale tego nie ułatwia. Obecnie język brygadzisty to coraz częściej angielski, już nie rosyjski - konkluduje Damian Guzman.

Źródło artykułu:PAP
cudzoziemcy w polsceukraińcyrynek pracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (293)