Pracodawcy mogą wysyłać pracowników na zaległy urlop nawet bez ich zgody
Pracodawcy RP przypominają, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo narzucić termin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.
10.05.2011 | aktual.: 10.05.2011 12:36
Z artykułu zamieszczonego 2 maja 2011 r. w "Gazecie Prawnej" wynika, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wybranym przez siebie terminie wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Stwierdzenie to wymaga pewnego uzupełnienia. Jak wiadomo, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie określonym według ustalonych zasad. Z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.
Zgodnie z art. 167 par.1 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku wysłać pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia. Może zdecydować, że pracownik będzie świadczył pracę, a za niewykorzystany urlop wypłaci mu ekwiwalent pieniężny.
Druga sytuacja, choć wprost nie wyrażona w Kodeksie pracy, wynika z wykładni jego przepisów. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca może narzucić pracownikowi termin urlopu zaległego.
Pracodawcy RP