Pracodawcy mogą wysyłać pracowników na zaległy urlop nawet bez ich zgody

Pracodawcy RP przypominają, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo narzucić termin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Pracodawcy mogą wysyłać pracowników na zaległy urlop nawet bez ich zgody
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Z artykułu zamieszczonego 2 maja 2011 r. w "Gazecie Prawnej" wynika, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wybranym przez siebie terminie wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Stwierdzenie to wymaga pewnego uzupełnienia. Jak wiadomo, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie określonym według ustalonych zasad. Z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.

Zgodnie z art. 167 par.1 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku wysłać pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia. Może zdecydować, że pracownik będzie świadczył pracę, a za niewykorzystany urlop wypłaci mu ekwiwalent pieniężny.

Druga sytuacja, choć wprost nie wyrażona w Kodeksie pracy, wynika z wykładni jego przepisów. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca może narzucić pracownikowi termin urlopu zaległego.

Pracodawcy RP

Źródło artykułu:Informacja prasowa
przymusowy urloppracodawcyzaległy urlop

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)