Pracodawcy: panie są dobrymi szefami

Warto zachęcać kobiety do obejmowania stanowisk kierowniczych i zakładania własnych firm, ponieważ są dobrymi szefami i zarządzają w sposób partnerski - uważa prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.

07.03.2008 18:45

Jak napisał, "nie można zapominać, że płeć piękna - choć formalnie równoprawna - w rzeczywistości w swej pracy zawodowej boryka się z wieloma problemami, np. nie wszystkie kobiety, które chcą - mogą pracować".

KPP zwraca w związku z tym uwagę na potrzebę promowania telepracy i innych elastycznych form zatrudnienia, jak praca w niepełnym wymiarze czasu pracy czy praca tymczasowa, które ułatwiają godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi.

Konieczne są też ułatwienia w korzystaniu ze żłobków, przedszkoli i zajęć pozalekcyjnych, poprzez odpowiednie dostosowanie godzin ich funkcjonowania z czasem pracy rodziców oraz stworzenie systemu zachęt dla pracodawców zainteresowanych tworzeniem przedszkoli przyzakładowych.

Jak podkreślili pracodawcy, mimo iż obowiązujące w Polsce ustawodawstwo odpowiada standardom europejskim, kobiety nadal znajdują się na gorszych pozycjach niż mężczyźni, mimo iż - by sprostać coraz większym wymaganiom pracodawców i skuteczniej konkurować o pozycję zawodową - częściej niż oni uzupełniają wiedzę i podnoszą kwalifikacje.

"Dlatego tak ważna jest popularyzacja, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, wiedzy o antydyskryminacyjnych przepisach prawa pracy" - dodali.

Według KPP, wyzwaniem pozostaje zmiana stereotypów i wizerunku kobiet - pracowników, oraz wzmocnienie przekonania u samych kobiet, że są dobrymi pracownikami i przełożonymi.

"Niewątpliwie przeszkodą w dostępie kobiet do rynku pracy jest postrzeganie w społeczeństwie pewnych zawodów jako 'typowo męskich'. Rozwój nowych technologii i potęgujące się zapotrzebowanie na nowe usługi są szansą na tworzenie takich zawodów, które w świadomości społecznej nie będą profilowane według płci" - uważają pracodawcy.

Jako dobre sygnały pracodawcy odnotowują fakt, że coraz więcej kobiet dobrze radzi sobie na rynku pracy, między innymi, zajmując kluczowe stanowiska, a także to, że kobiety są coraz bardziej zainteresowane podejmowaniem własnej działalności gospodarczej.

KPP zwraca jednak uwagę, że w sposób szczególny należy odnieść się do sytuacji na rynku pracy kobiet w wieku 45+. "Grupa ta charakteryzuje się niską aktywnością zawodową i należy podkreślić, że ponad połowa osób w wieku przedemerytalnym (w 2006 r. to ponad 3 mln osób) pozostaje poza rynkiem pracy. A przecież większość z nich to, niestety, kobiety" - napisali pracodawcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)