Trwa ładowanie...

Pracownicy sklepu Auchan nie dostali wypłat. Sieć reaguje

Sklep działający pod szyldem Auchan w Galerii Korona Kielce został zlikwidowany, a jego pracownicy nie dostali wypłat. Placówka prowadzona przez franczyzobiorcę sieci działała od marca tego roku. Auchan wydało oficjalne stanowisko, w którym obiecuje, że nie zostawi kasjerów samym sobie.

Pracownicy sklepu nie dostali wypłat (zdjęcie ilustracyjne)Pracownicy sklepu nie dostali wypłat (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Wikimedia Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported, fot: BKP
d307j17
d307j17

Z informacji Radia Kielce wynika, że we wtorek 11 czerwca wszyscy pracownicy sklepu podpisali rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy. Sprawa dotyczy 20 osób. Niektóre z nich pracowały w tym miejscu od ponad 10 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Pracownicza Demokracja Kielce podała na Facebooku, że pracownicy sklepu nie otrzymali wypłat. - Z tego powodu zajęli cały pozostały na stanie towar na poczet zaległego wynagrodzenia - czytamy we wpisie. Organizacja dodaje, że wszystkie pieniądze z aktualnej wyprzedaży trafią do pracowników. Pomysł ten budzi jednak duże wątpliwości u prawników.

Na ten moment trudno jest przewidzieć jak sprawa dalej się potoczy. Tego typu jednak zachowania z prawnokarnego punktu widzenia, mogłyby być oceniane, w zależności od wartości sprzedanego towaru jako jedno z wykroczeń lub przestępstw przeciwko mieniu. Mając jednak na uwadze to, iż sprawy pracownicze mają swój specyficzny kontekst, zalecam rozwagę w ocenie tej sytuacji. – mówi WP Bartłomiej Galos, prawnik z Kancelarii Kochański & Partners.

Stanowisko Auchan

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe francuskiej sieci. - Chcemy wyraźnie podkreślić, że jest nam bardzo przykro, że doszło do tak trudnej sytuacji dla pracowników likwidowanego sklepu franczyzowego - pisze w oświadczeniu Auchan Polska.

d307j17

Sieć podkreśliła, że zlikwidowana placówka w Galerii Kielce działała na podstawie umowy franczyzy.

"Auchan Polska nie jest właścicielem sklepu i nim nie zarządza. Jako franczyzodawca nie ma również podstaw prawnych do prowadzenia rozmów z pracownikami sklepu w sprawie ich warunków zatrudnienia i zaległych wynagrodzeń" - podkreśla spółka.

Auchan obiecuje jednak, że pracownicy z Kielc dostaną od firmy pomoc. Sieć poinformowała, że jest w w kontakcie z managerem supermarketu i szuka dostępnych opcji wsparcia dla załogi sklepu.

"Rozważamy możliwość zatrudnienia części pracowników z zamykanego sklepu w innych lokalizacjach Auchan - w ramach dostępnych wakatów. Nie wykluczamy też możliwości włączenia supermarketu w Galerii Korona Kielce do naszej sieci jako sklepu własnego Auchan" - czytamy w komunikacie.

d307j17

Auchan w kieleckiej galerii Korona rozpoczął działalność w marcu 2024 r. Jest kolejnym supermarketem, który nie poradził sobie w tej lokalizacji - zauważyło Radio Kielce. Wcześniej w obiekcie od lutego 2019 r. działał Carrefour, który z kolei pojawił się w miejscu zwolnionym przez delikatesy Piotr i Paweł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d307j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307j17