Trwa ładowanie...
17-01-2013 17:26

Pracownie Orange aktywizują mieszkańców małych miejscowości

Aż 750 wniosków od gmin, 50 wybranych miejscowości i 250 tys. korzystających osób - tak w skrócie można przedstawić projekt Pracownie Orange. Celem akcji było stworzenie centrum internetowego skupiającego lokalną społeczność, nie tylko do pracy na komputerze. Dziś program pod patronatem Magdaleny Gaj, prezes UKE, można nazwać sukcesem, bo odmienia losy mieszkańców najmniejszych miejscowości.

Pracownie Orange aktywizują mieszkańców małych miejscowościŹródło: Jupiterimages
d39jfhh
d39jfhh

Aż 750 wniosków od gmin, 50 wybranych miejscowości i 250 tys. korzystających osób - tak w skrócie można przedstawić projekt Pracownie Orange. Celem akcji było stworzenie centrum internetowego skupiającego lokalną społeczność, nie tylko do pracy na komputerze. Dziś program pod patronatem Magdaleny Gaj, prezes UKE, można nazwać sukcesem, bo odmienia losy mieszkańców najmniejszych miejscowości.

Pracownie Orange to ogólnopolska akcja społeczna, której inicjatorem jest Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska). Skierowana jest przede wszystkim do lokalnych społeczności w miejscowościach liczących poniżej 20 tys. mieszkańców a polegała na stworzeniu pracowni komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu dla wszystkich zainteresowanych. Powstały one przede wszystkim w centrach mniejszych miast i wsi, a ich celem jest ożywienie przestrzeni publicznej.

- Celem akcji było stworzenie społecznościom lokalnym wyjątkowego miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli realizować swoje pasje, uczyć się i organizować życie publiczne. Zauważyliśmy, że w każdej małej miejscowości są osoby aktywnie działające na rzecz społeczności - lokalni animatorzy, którzy czują się odpowiedzialni za miejsce, w którym żyją. Potrzebują jednak wsparcia z zewnątrz i inspiracji - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

- Super, super jest! Co to znaczy? W tej pracowni nawet w tej chwili prowadzone są zajęcia. Realizujemy trzy projekty jako Stowarzyszenie. Mamy projekt Pracownie Orange, "Jesień w górach", który ma aktywizować po 60. roku życia oraz klub aktywnego seniora. Ponadto w naszej placówce odbywają się wszelkie imprezy skupiające mieszkańców, np. spotkanie wigilijne. Wszystko to kręci się wokół Pracowni Orange - mówi Zbigniew Janeczek z Łomnicy Zdrój, który jako wolontariusz prowadzi tamtejszą pracownię.

d39jfhh

Również Katarzyna Muszyńska z miejscowości Szczepanek zachwala projekt Pracownie Orange. Jak sama przyznaje, choć pracownia działa dopiero od pół roku, to już bardzo dużo udało się zrobić dla lokalnej społeczności. - Zachęciliśmy dzieci, młodzież i rodziców, żeby pomagali nam w tej działalności. Organizujemy różne imprezy. Kładziemy jak na razie nacisk na tę stronę kulturalno-rozrywkową. Teraz zachęcamy także innych do wolontariatu w tej naszej działalności, bo rozwijamy się i chcemy robić coraz więcej. To pokazuje, że faktycznie można coś zrobić nawet w tak niewielkiej miejscowości jak Szczepanek - ocenia Katarzyna Muszyńska, koordynatorka pracowni.

Do programu zgłosiło się aż 750 miejscowości, z tej liczby w kwietniu 2012 roku wyłoniono 50, w których Orange Polska stworzyło nowoczesne multimedialne pracownie komputerowe. Kryterium wyboru był plan wykorzystania tych pracowni i jak mogą one służyć osobom zarówno osobom młodym, jak i starszym. Najważniejszym celem uczestników konkursu było wskazanie możliwych do zrealizowania projektów na terenie gminy, w Pracowni Orange, które zachęcą mieszkańców do aktywności, np. wzajemnej nauki obsługi komputerów, języków obcych, kół zainteresowań czy pomocy w nauce.

- Pracownia zmieniła bardzo dużo, bo działa przy świetlicy wiejskiej, w której od jakiś 10 lat nic się nie działo. Była wręcz opinia, że u nas w Szczepanku w ogóle nie ma dzieci i ludzi, którzy chcieliby w czymś pomóc, że nikt nie przychodzi. Jak się okazało ludzie się znaleźli, pomogli nawet w odnowieniu pomieszczenia przeznaczonego na pracownię - mówi Katarzyna Muszyńska.

- Pracownia Orange dała nam możliwość prowadzenia zupełnie nowych zajęć w naszej miejscowości . Teraz mamy szansę organizować szkolenia np. z obsługi komputera i internetu dla seniorów. Wcześniej nie mieliśmy tak nowoczesnej pracowni. Do tej pory udało się nam przeszkolić ok. 25 osób - chwali się Marcin Pastuszak z Niedrzwicy Dużej.

d39jfhh

Jednocześnie już zapowiada kolejne projekty, m.in. kurs obsługi Windows Movie Maker, czyli podstawowego montażu wideo, kierowanego do gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Oprócz tego opracowuje szkolenie z obsługi internetowych aplikacji Google. Zwraca jednocześnie uwagę, że wszystko to jest bezpłatne.

Okazuje się, że podobne projekty spotykają się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych mieszkańców, ale i seniorów. Jak dowiedzieliśmy się w wybranych Pracowniach Orange bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia dla osób starszych, podczas których uczą się obsługi internetu, a później kont bankowych i robienia przelewów. - To im bardzo ułatwiło życie i z tego cieszą się najbardziej. Co ciekawe seniorzy bardzo chętnie uczą się tej nowoczesnej technologii - dodaje Marcin Pastuszak.

Podobne doświadczenia mają również pracownicy Pracowni Orange w miejscowości Szczepanek. - Przyszedł do nas starszy Pan około siedemdziesiątki i powiedział, że słyszał o organizowanych kursach obsługi komputera i też chciałby się pouczyć. Przyznał, że choć ma w domu komputer i wnuk trochę mu tłumaczył, to chciałby podpytać o kilka rzeczy. Przez dwa miesiące przychodził do nas systematycznie i wyjaśniałam mu, jak działa przeglądarka, jak stworzyć swoje konto, a nawet jak zgrać zdjęcia z aparatu na komputer. Pan był bardzo zadowolony z tego czego się nauczył – uśmiecha się Katarzyna Muszyńska.

d39jfhh

Jednym z warunków zgłoszenia do konkursu było wskazanie i przygotowanie lokalu w danej miejscowości. Remont pomieszczeń przeprowadzili wolontariusze przy wsparciu finansowym Orange Polska. Firma wyposażyła także pracownie w niezbędny sprzęt komputerowy i meble. Warto wspomnieć, że większość pracowni przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. z problemami układu poruszania się, czy niedowidzących. Dziś większość z nich zlokalizowana jest w ośrodkach kulturalnych na terenie gmin (55 proc.), w bibliotekach (24 proc.), szkołach (6 proc.), parafiach (6 proc.), siedzibach lokalnych stowarzyszeń (6 proc.) oraz Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej (3 proc.).

- Tylko od początku grudnia do połowy stycznia odwiedziły nas 273 osoby. Przychodzą zarówno starsi, jak i młodsi. Mamy tutaj fajne warunki, jest ciepło i przytulnie. Wyposażyliśmy pracownie w dodatkowy sprzęt, np. stół do tenisa czy piłkarzyki. To wszystko sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce do spędzania czasu przez mieszkańców naszej miejscowości - mówi Zbigniew Janeczek z Łomnicy Zdrój. Jak przyznaje dzięki Pracowni Orange w miejscowości powstało miejsce, którego wcześniej nie było. Ludzie nie mieli się gdzie spotykać, spędzać czasu i uczyć.

Okazuje się jednak, że na funkcjonowaniu pracowni w mniejszych miejscowościach zyskać mogą również pracujący tam wolontariusze. Zbigniew Janeczek zwraca uwagę, że pełnią oni swoje obowiązki na podstawie umowy wolontariackiej, która nakłada na nich pewne obowiązki. Są to osoby w różnym wieku, zdobywają dodatkowe doświadczenia, którym będą mogli się pochwalić podczas starań o pracę.

d39jfhh

- To są osoby w wieku od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Codziennie pracuje inna osoba, jest związana umową wolontariacką i można to traktować jako staż. To na pewno się przyda i być może przyczyni się do znalezienia pracy. Mam nadzieję, że to dzisiejsze bezinteresowne poświęcenie kiedyś i im zaprocentuje - zachwala Zbigniew Janeczek.

Jak wygląda Pracownia Orange? Znajdziemy w niej 3 stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu. Nie brakuje w nich także konsoli do gier i telewizora LCD, który służy do wyświetlania prezentacji np. podczas szkoleń z obsługi komputera dla seniorów.

- Dbamy również o wsparcie techniczne i zabezpieczenia antywirusowe. Dziś pracownie pełnią funkcje centrum rozrywki lub edukacji. Cieszy nas, że społeczność miejscowości, w których realizujemy nasz projekt potrafią wykorzystać otrzymane zaplecze do aktywizacji wszystkich mieszkańców - dodaje Wojciech Jabczyński.

d39jfhh

Pracownie Orange to nie jedyna inicjatywa, za pośrednictwem której firma wspiera szeroko rozumianą edukację internetową - zwłaszcza w małych miejscowościach. Od 2004 r. na preferencyjnych warunkach Orange Polska dostarcza Internetu do ponad 10 tys. szkół (program Edukacja z Internetem). Uruchomienie programu pozwoliło zlikwidować barierę ekonomiczną w dostępie szkół do Internetu - zaczęły go wykorzystywać bez ograniczeń w pracowniach komputerowych, do nauki przedmiotów oraz po lekcjach.

Od sierpnia 2009 r. Orange Polska prowadzi również program, którego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. Dzięki temu już ponad 3,5 tys. bibliotek gminnych i ich filii otrzymało od nas darmowy, szerokopasmowy dostęp do Internetu.

d39jfhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39jfhh