Trwa ładowanie...
dgp0t34
11-10-2016 08:32

Prairie nabyło projekt węglowy Dębieńsko od NWR za max. 2 mln euro

Warszawa, 11.10.2016 (ISBnews) - Prairie Mining Limited przejęło należący wcześniej do New World Resources (NWR) projekt węglowy Dębieńsko na Górnym Śląsku za maksymalnie 2 mln euro, podała spółka.

Share
dgp0t34

"Dębieńsko jest jednym z ostatnich w Europie tak atrakcyjnych i znaczących projektów posiadających zasób węgla koksującego typu 35. Umożliwia on Prairie wejście w segment rynku węgla koksującego, uzupełniając ofertę produktową spółki. Dla podjęcia decyzji o przejęciu niebagatelne znaczenie miał fakt, że złoże znajduje się w Polsce, a więc w bliskim sąsiedztwie środkowoeuropejskich producentów stali" - powiedział prezes Prairie Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.
Dębieńsko to projekt położony w gminie Czerwionka-Leszczyny, dysponujący zasobami wysokiej jakości węgla koksującego typu 35. Planowane zasoby do wydobycia szacowane są na łącznie 210-260 mln ton węgla koksującego i znajdują się w 16 pokładach położonych do głębokości 1250 m. Ma 50-letnią koncesję wydobywczą wydaną w 2008 r.
Prairie dokona szczegółowej oceny parametrów przyszłego wydobycia po przeprowadzeniu odpowiednich badań i analiz, a także realizacji studium wykonalności projektu według międzynarodowych standardów.

Prairie nabyła projekt poprzez akwizycję 100% w spółce NWR Karbonia za łącznie 2 mln euro, w tym 0,5 mln euro płatne z góry.

Transakcja pozostaje bez wpływu na siłę bilansu Prairie. Spółka ma wolne środki w wysokości ponad 16 mln AUD, co pozwala na pokrycie wszystkich wydatków na prace projektowe związane z realizacją obu projektów, podano także.

"CD Capital, jako strategiczny inwestor w spółce, w pełni wspiera Prairie w uruchomieniu drugiego projektu wydobycia węgla koksującego. Jesteśmy inwestorem długoterminowym i partnerem, który zapewni wsparcie w pełnej realizacji obu projektów. Dzięki Dębieńsku, w połączeniu z flagowym projektem - kopalnią Jan Karski, Prairie docelowo stanie się strategicznym dostawcą węgla koksującego dla europejskiej branży metalurgicznej" - powiedziała Carmel Daniele, założycielka i partner zarządzająca CD Capital.

dgp0t34

Dębieńsko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie największych konsumentów węgla koksującego typu 35, tj. zakładów metalurgicznych i koksowni zlokalizowanych na Słowacji i Węgrzech, w Czechach, Austrii i Niemczech, podkreślono.

"Zwiększenie aktywności Prairie na polskim rynku jest odzwierciedleniem naszego przekonania co do potencjału polskiego górnictwa, ale także dobrych perspektyw dla węgla wykorzystywanego przez przemysł metalurgiczny w Europie Środkowej. Mamy tu optymalne warunki logistyczne, by cenowo wygrywać z surowcem importowanym z Australii czy USA. Na rynku europejskim jest miejsce na polski węgiel" - dodał Artur Kluczny, członek kadry managerskiej Prairie.

W połowie maja New World Resources (NWR) ogłosiło, że rozpoczęła proces sprzedaży polskiej spółki NWR Karbonia, która odpowiada za realizację projektu Dębieńsko.

Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.

(ISBnews)

dgp0t34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgp0t34
dgp0t34