Trwa ładowanie...
kraj

Prawa autorskie: Odtwarzanie muzyki w pubie może być tańsze

Jest sposób na to, by salon fryzjerski czy sklep nie płacił tantiem za muzykę w lokalu stowarzyszeniom reprezentującym twórców

Share
Prawa autorskie: Odtwarzanie muzyki w pubie może być tańsze
Źródło: Eastnews, Fot: Tadeusz Koniarz/REPORTER
dr6qtuv

Jest sposób na to, by salon fryzjerski czy sklep nie płacił tantiem za muzykę w lokalu stowarzyszeniom reprezentującym twórców - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Prywatne firmy podpisują umowy z twórcami muzyki lub wydawcami i zyskują prawa do utworów. Robią z nich składanki, które za opłatą udostępniają sklepom, lokalom gastronomicznym czy hotelom. Za tą muzykę już nikomu więcej nie trzeba płacić.

Lokale usługowe odtwarzające utwory muzyczne mają obowiązek płacenia organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi stosownych opłat. Jeśli nie dopełnią obowiązku, grożą im konsekwencje prawne. W marcu przedstawiciel ZAiKS przyznawał, że organizacja prowadzi ok. 2 tys. postępowań sądowych w tego typu sprawach. Ale coraz więcej firm płaci.

dr6qtuv

- Tych instytucji, które nie płacą, jest już naprawdę niewiele, dlatego że świadomość w tym zakresie jest dość duża. Wiadomo, że ten, kto korzysta z cudzej twórczości, bez względu na jej źródło, i wplata ją w działalność gospodarczą, zobowiązany jest do legalnego korzystania z tej twórczości - mówi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

dr6qtuv

Podziel się opinią

Share
dr6qtuv
dr6qtuv