Termin mija 28 lutego. Bez tego dokumentu prąd będzie droższy
Podmioty gospodarcze, które skorzystały z zamrożonych cen energii elektrycznej w 2024 r., muszą do 28 lutego 2025 r. złożyć odpowiednie oświadczenie o pomocy. Dotyczy to rachunków płaconych przez przedsiębiorców za prąd w ubiegłym roku.
W 2024 roku małe i średnie przedsiębiorstwa korzystały z zamrożonych cen energii elektrycznej w ramach pomocy de minimis lub pomocy publicznej, co wymaga oficjalnego potwierdzenia.
Konieczne złożenie oświadczenia
Jak przypomina "Portal Samorządowy", brak złożenia tego dokumentu w odpowiednim terminie, bądź spełnienie warunków pomocy skutkują koniecznością dopłaty do rachunków. Dla uprawnionych odbiorców, takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa, maksymalna cena za energię jest formą pomocy de minimis, także w sektorze rolnictwa i rybołówstwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
Zasady te dotyczą również mikroprzedsiębiorstw, dla których cena maksymalna uznawana jest za pomoc publiczną. Brak odpowiedniego oświadczenia wiąże się z dopłatą do energii.
Jak złożyć wniosek?
"Portal samorządowy" przypomina, że podmioty muszą do końca lutego przekazać informacje dotyczące otrzymanego wsparcia dla podmiotu udzielającego pomocy.
Według PGE, brak przekazania tych informacji lub niespełnienie kryteriów pomocy niesie za sobą obowiązek zwrotu z odsetkami różnicy pomiędzy ceną zgodną z umową a ceną maksymalną.
Oświadczenie można przesłać zarówno elektronicznie, za pomocą podpisu elektronicznego, jak i tradycyjnie, dostarczając je osobiście lub listownie do odpowiedniego biura. PGE przekazuje przedsiębiorcom informacje o wysokości udzielonej pomocy de minimis po zakończeniu rozliczeń.