Ptasia grypa na Litwie. Wydali apel do producentów z Polski
Na fermie drobiu na Litwie wykryto ognisko ptasiej grypy. W związku z tym Litewski Urząd ds. Żywności i Weterynarii zaapelował o zakaz importu ptactwa z Polski. Zdaniem władz nie można wykluczyć, że wirus przedostał się właśnie z naszego kraju.
Portalspozywczy.pl podaje, że ognisko ptasiej grypy wykryto na fermie drobiu w Szłokarczmie na Litwie, należącej do grupy Groward Group W wyniku tego zdarzenia zutylizowano już niemal 250 tys. sztuk drobiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
Apel o zakaz importu drobiu z Polski
Litewski Państwowy Urząd ds. Żywności i Weterynarii zaapelował do obywateli, aby nie importowali drobiu z Polski. W komunikacie podkreślono, że dotyczy to zarówno kurcząt, jak i innych ptaków, takich jak kaczki, gęsi czy indyki.
"Ze względu na rosnącą liczbę ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków wzywamy obywateli Litwy, aby nie planowali importu drobiu, takiego jak jednodniowe kurczęta, kury, kaczki, gęsi, indyki i ich pisklęta, ani żadnego dzikiego ptactwa" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Szef litewskiego urzędu ostrzegł, że nieostrożne działania mogą mieć poważne konsekwencje dla kraju. Władze Litwy obawiają się, że dalsze rozprzestrzenianie się wirusa może zagrozić całemu sektorowi drobiarskiemu.
W związku z rosnącą liczbą ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków Litwa podejmuje działania prewencyjne. Apel o zakaz importu ma na celu ochronę krajowego rynku przed dalszymi stratami. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
W Polsce wybito miliony ptaków
Ostatnio z ptasią grypą walczyło również min. woj. dolnośląskie. W listopadzie Główny Inspektorat Weterynarii wykrył 37. przypadek ognisko wirusa HPAI w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Białawy Wielkie, gdzie hodowano 17 595 kaczek rzeźnych.
Był to już czwarty taki przypadek w tym regionie. Wszystkie ogniska pojawiły się w hodowlach kaczek - trzy dotyczyły stad rzeźnych, a jedno reprodukcyjnego. Najnowsze ognisko znajduje się około 45 km od trzech wcześniej wykrytych. Straty w drobiu sięgały odpowiednio 143 142 szt., 50 991 szt. oraz 1 693 378 szt.